Jeśli szukasz psa pełnego temperamentu, wesołego i żywiołowego, cocker-spaniel angielski okaże się idealnym kompanem. To rasa, która największą popularność zdobyła w latach 70. i 80. XX wieku. Cocker-spaniel angielski ma długą i falistą sierść, która wymaga odpowiedniej (i nieraz czasochłonnej) pielęgnacji dlatego, jeśli zdecydujesz się na niego, weź pod uwagę ten fakt. Jak zatem sprawić, aby futerko Twojego ulubieńca zawsze było miękkie, lśniące i gładkie?

Jakie zabiegi pielęgnacyjne wykonywać u psa rasy cocker-spaniel angielski?

Cocker-spaniel angielski — pies z hiszpańskim rodowodem

Wbrew pozorom cocker-spaniel angielski wcale nie wywodzi się z Wielkiej Brytanii, tylko z Hiszpanii (a przynajmniej tak wynika z wielu źródeł). Podobno hiszpańscy właściciele odwiedzali przedstawicieli angielskiej arystokracji wraz ze swoimi pupilami cocker-spanielami. Rasa zrobiła niemałe wrażenie na angielskich dworach. Wzmianki o niej pojawiają się w pismach z VIII wieku. Mało tego — w swoich dziełach wspominają o nich Geoffrey Chaucer i William Shakespeare.

W 1750 roku angielski lekarz Johon Caius sklasyfikował psy zamieszkujące Wielką Brytanię. Jeśli chodzi o spaniele, dokonał on podziału na czworonogi lądowe i wodne. Wyróżnił także dwie podgrupy — sitting spaniela i starter spaniela.

W 1892 roku Organizacja Kynologiczna z Wielkiej Brytanii uznała cocker-spaniela angielskiego za rasę, natomiast w 1902 roku pojawił się jej oficjalny wzorzec. Rozróżniono także poszczególne odmiany spanieli - cocker-spaniela angielskiego i springer spaniela angielskiego. Rasa zyskała popularność również w Stanach Zjednoczonych — to tam powstał wzorzec rasy: cocker-spaniel amerykański.

Charakter cocker-spaniela angielskiego

Cocker-spaniel angielski jest energiczny, żywiołowy i uwielbia ruch. Jeśli zdecydujesz się na psa tej rasy, wiedz, że wymaga on długich spacerów. Twój pupil nie pogardza pieszczotami, jest także bardzo czuły. Od razu poznasz, kiedy się cieszy — merda nie tylko ogonem, ale także całym tułowiem.

Cocker-spaniela angielskiego zacznij wychowywać, kiedy jest jeszcze szczeniaczkiem. Pamiętaj o tym, aby być wobec niego stanowczym i konsekwentnym, jednocześnie ucząc go łagodnie i spokojnie.

Cocker-spaniel angielski to rasa idealna dla rodzin z dziećmi. Tego typu psy nie lubią jednak pozostawać same dlatego, jeśli masz zamiar gdzieś wyjść, najpierw przyzwyczaj swojego pupila do samotności. W przeciwnym razie może on z rozpaczy zniszczyć wiele elementów wyposażenia domu. Właściwie socjalizowany cocker-spaniel angielski nie ma problemu z akceptacją innych domowych zwierząt.

Jak wygląda cocker-spaniel angielski?

Cocker-spaniel angielski zalicza się do średnich ras psów. W wieku dorosłym osiąga on od 38 do 41 centymetrów, z tym że suczki mogą być mniejsze od samców. Cocker-spaniel angielski nie należy do psów o dużej masie. O ile zadbasz o jego odpowiednie żywienie, jego waga nie powinna przekraczać 14,5 kilogramów. Sylwetka Twojego pupila jest wyważona i zwarta. Mocny tułów nieco opada ku tyłowi, natomiast linia grzbietu jest krótka. Zarówno przednie, jak i tylne kończyny są mocne i proste. Cocker-spaniel angielski ma mocno rozbudowaną klatkę piersiową. Rasę wyróżnia szeroki, muskularny i nieco zaokrąglony zad. Ogon osadzony jest na linii grzbietu. Cocker-spaniela angielskiego charakteryzuje wydłużona głowa. W górnej części czaszki występuje u niego lekkie wysklepienie, które ma postać kopuły. Uszy natomiast są długie, mocno owłosione i przy tym wszystkim nisko osadzone. Oczy cocker-spaniela angielskiego są czarne lub ciemnoorzechowe. Sierść psów tej rasy jest półdługa, jedwabista, falująca i przylegająca do ciała. W okolicach łap jest ona najbardziej obfita, a na głowie — najkrótsza.

Sierść cocker-spaniela angielskiego, czyli jego największa ozdoba

Sierść cocker-spaniela angielskiego jest jego największą ozdobą. Oczywiście Twój czworonożny przyjaciel nie zdaje sobie z tego sprawy i śmiało zanurza się w liściach, błocie oraz stertach gałęzi. Futerko cocker-spaniela angielskiego wymaga szczególnej troski i dbałości. Twój pupil niekoniecznie musi być rudy, jego umaszczenie może być jednolite (rude, czekoladowe, czarne, złote, podpalane), dwubarwne (biało-czarne, biało-pomarańczowe, biało-czekoladowe), trójbarwne (biało-czekoladowe, czarno-białe) lub przesiane (czekoladowe z podpalaniem, niebieskie z podpalaniem, a nawet cytrynowe).

Jak pielęgnować futerko cocker-spaniela angielskiego?

Aby pielęgnować futerko cocker-spaniela angielskiego potrzeba nie tylko odpowiednich szczotek i grzebieni, ale także sporej dozy cierpliwości. Przede wszystkim nie wolno Ci zaniedbać szczotkowania. W przeciwnym razie Twój pupil skończy z supłami, kołtunami i w najgorszym przypadku — filcem. Do czesania przyzwyczajaj swojego ulubieńca wtedy, kiedy skończy 7 lub 8 miesięcy. Delikatnie szczotkuj sierść swojego pupila, aż do momentu, gdy dorosłe futerko zastąpi wełnisty włos.

Cocker-spanielowi angielskiemu warto kupić 2 szczotki — włosianą i drucianą. Pierwsza posłuży w okresie szczenięcym, druga — kiedy Twój ulubieniec stanie się dorosły. Swojego czworonożnego przyjaciela szczotkuj 2-3 razy w tygodniu. Szczotkowanie zawsze zaczynaj od końcówek włosa, stopniowo przesuwając się ku jego nasadzie. Pamiętaj, aby przed zabiegiem psie futerko spryskać odżywką na bazie olejków.

Jak kąpać cocker-spaniela angielskiego?

Kąpiel cocker-spaniela angielskiego to nie lada wyczyn! Spokojnie. Doświadczony groomer w mig sobie z tym poradzi. Najpierw rozczesze on dokładnie sierść Twojego czworonoga, usuwając wszelkiego rodzaju splątania. Cocker-spaniela angielskiego najlepiej kąpać raz w tygodniu. Psi fryzjer użyje specjalnych kosmetyków, które nawilżą i wygładzą futerko Twojego ulubieńca. Odpowiedni szampon i balsam po myciu to podstawa. Ten pierwszy nie tylko zintensyfikuje kolor sierści, ale także ją zregeneruje. Natomiast balsam stworzy wokół włosa ochronną otoczkę. Groomer wysuszy futerko Twojego ulubieńca, stosując chłodny nawiew i rozczesując je zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa.

Strzyżenie i trymowanie cocker-spaniela angielskiego

Trymowanie to zabieg obowiązkowy w przypadku sierści cocker-spaniela angielskiego. Najlepiej wykonywać go co miesiąc. Jest to ważne, ponieważ zbita, martwa sierść ulega sfilcowaniu, co prowadzi do podrażnienia i stanu zapalnego skóry. Natomiast nasadę uszu i szyję strzyże się nożyczkami degażówkami. Samo strzyżenie to korekta sierści, która ma na celu jej wyrównanie.

Dobry groomer tak przystrzyże futerko Twojego ulubieńca, aby jego szata stanowiła całość bez śladu przejść lub jakichkolwiek uskoków. Wykąpany, wyczesany i odpowiednio ostrzyżony Twój pupil prezentuje się elegancko, tak, jak na prawdziwego psiego arystokratę przystało.

Sprawdź naszą ofertę na stronie https://studio4dogs.pl/