Ogromne oczy i wielki serce — tak można scharakteryzować shih tzu. Te małe psy mają wielki temperament. Świetnie nadają się do życia w dużych miastach, są mało wymagające i kłopotliwe (nie potrzebują długich spacerów). Ich futerko jednak wymaga sporej ilości zabiegów pielęgnacyjnych. Jak zatem dbać o shih tzu, aby zawsze dobrze się prezentował?

Jakie zabiegi pielęgnacyjne wykonywać u psa rasy shih tzu?

Shih tzu — jakie korzenie ma ta rasa?

Dokładne pochodzenie rasy shih tzu nie jest znane, jednak wiele wskazuje na to, że miała ona swój początek w Tybecie. Przez wiele wieków hodowano tam niewielkich rozmiarów kosmate psy, które, jak wierzono, miały chronić przed złymi duchami. Shih tzu z Tybetu trafiły do Chin. Każda osoba, która dostała od cesarza tego małego pieska, traktowała to jako wielkie wyróżnienie.

Hodowla shih tzu postała dopiero za czasów cesarzowej Tzu Hsi. Jak nietrudno się domyślić, to właśnie dzięki niej rasa ma taką nazwę. Przez długi czas shih tzu nie wolno było wywozić z Chin. Na początku XX wieku udało się to jednak Anglikom. To właśnie z Anglii rasa dotarła do różnych zakątków świata. Do Polski rasa shih tzu po raz pierwszy trafiła w latach 80. XX wieku.

Jaki charakter ma shih tzu?

Psy tak, jak ludzie mają różne charaktery. Jeśli jednak szukasz zabawnego, przyjacielskiego i ciekawego życia kompana, shih tzu będzie dobrym wyborem. Rasa ta jest pewna siebie i łatwo oswaja się z nowymi ludźmi. Mimo swojego przywiązania shih tzu jest psem nieco niezależnym. Nigdy tak do końca Ci się nie podporządkuje. Shih tzu jest wielkim miłośnikiem pieszczot, czułości i zabawy. Uwielbia dzieci, świetnie dogaduje się także z innymi domowymi zwierzętami. Shih tzu ma iście królewskie maniery — to prawdziwy lew salonowy.

Rasa ta nie jest przeznaczona do łowów, shih tzu najlepiej czuje się w domu, chociaż nie będzie wymarzonym stróżem. Piesek nieraz nie zadaje sobie sprawy ze swoich małych rozmiarów — na spacerze odważnie podchodzi do kilka razy większych od niego zwierząt.

Charakterystyka shih tzu

Shih tzu jest niewielkim pieskiem. Jego waga to zwykle 4,5-8 kilogramów. Sylwetka shih tzu jest kwadratowa z wysoko osadzonym ogonem. Głowa natomiast jest szeroka i okrągła z opadającymi po bokach uszami z długim włosem. Oczy shih tzu są duże i okrągłe. Kończyny psa są krótkie i mocne. Szata shih tzu jest obfita z dużą ilością podszerstka. Włosy na głowie rosną do góry. Shih tzu może mieć różne rodzaje umaszczenia, choć najpopularniejsze jest czarno-białe lub biało-złote.

Jak pielęgnować shih tzu?

Jeśli jesteś właścicielem shih tzu, pamiętaj, że jego sierść wymaga starannej pielęgnacji. Futerko Twojego ulubieńca wygląda pięknie tylko wtedy, kiedy jest odpowiednio zadbane i przystrzyżone. Oczywiście codzienna pielęgnacja to wyczesywanie. Najlepiej rób to drewnianą szczotką z metalowymi drucikami, jednak bez kulek na końcach. Raz na kilka dni wyczesuj kołtuny. Szczególnej troski wymagają miejsca takie jak ogon, łapy, pachy i uszy.

Strzyżenie shih tzu — modne fryzury to nie wszystko!

Shih tzu mają futerko puszyste, przypominające watę lub twardy i prosty włos. Naturalnie ten drugi jest łatwiejszy w pielęgnacji, jednak puszysta, miękka szata jest bardziej widowiskowa. Długowłosego shih tzu należy trymować co 3-4 miesiące, a w przypadku grzywki i uszu trzeba to robić częściej.

Podstawą, jeśli chodzi o strzyżenie sierści shih tzu, jest obcinanie włosów, które wpadają do oczu. Pamiętaj także o tym, że równie ważne jest wyskubywanie włosów z uszu — to ważny element w pielęgnacji sierści tej rasy. Jeśli właściwej nie zadbasz o swojego pupila, na włoskach wokół oczu może osadzać się wydzielina. Ma ona nie tylko nieprzyjemny zapach — często z powodu nagromadzenia sierści wokół oczu powstają odparzenia.

Doświadczony groomer poradzi sobie z niesfornym futerkiem shih tzu. Ważne jednak są regularne wizyty. Najlepiej powtarzać je co 6-8 tygodni.

Shih tzu może nosić wiele modnych fryzur (hitem jest na przykład strzyżenie w stylu azjatyckim). Podstawą jest jednak pielęgnacja futerka, dzięki której Twój pupil będzie miał komfort.

Nie zapomnij o kąpielach, pielęgnacji oczu i obcinaniu pazurów swojemu ulubieńcowi. Shih tzu kąpie się raz na 2 tygodnie. W salonie groomerskim psi fryzjer użyje odpowiednich kosmetyków przeznaczonych dla tego typu rasy. Podstawą w pielęgnacji futerka shih tzu jest nie tylko szampon, ale i dobrze dobrana odżywka (zapobiega kołtunom). Oczy swojego czworonożnego przyjaciela przemywaj raz dziennie specjalnym preparatem lub wywarem z rumianku. Pazury Twojego ulubieńca szybko rosną, dlatego obcinaj je u groomera co 3-4 tygodnie.

Wiesz już, jak pielęgnować shih tzu. Rasa ta jest wymagająca, jednak zadbane i lśniące futerko przykuwa uwagę i wywołuje uśmiech na twarzach przechodniów. A jeśli jeszcze Twój pupil spojrzy pięknymi, dużymi oczami, nie pozostanie Ci nic innego, jak tylko na zawsze go pokochać. Z wzajemnością.

Sprawdź na naszej stronie https://studio4dogs.pl/