Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Łomża

Polonijne Igrzyska Młodzieży Szkolnej rozpoczęte
Przejdź do fotogalerii
  • Polonijne Igrzyska Młodzieży Szkolnej rozpoczęte
  • Polonijne Igrzyska Młodzieży Szkolnej rozpoczęte
  • Polonijne Igrzyska Młodzieży Szkolnej rozpoczęte
  • Polonijne Igrzyska Młodzieży Szkolnej rozpoczęte
  • Polonijne Igrzyska Młodzieży Szkolnej rozpoczęte
  • Polonijne Igrzyska Młodzieży Szkolnej rozpoczęte
XXI Polonijne Igrzyska Młodzieży Szkolnej im. Jana Stypuły potrwają do 27 sierpnia. Ich oficjalne otwarcie odbyło się w Hali Sportowej II Liceum Ogólnokształcącego. W tegorocznym wydarzeniu bierze udział ponad 600 młodych zawodników z Litwy, Ukrainy i Polski, którzy zmierzą się w następujących dyscyplinach: pływanie, tenis stołowy, tenis ziemny, szachy, zapasy, strzelectwo, koszykówka, siatkówka i piłka nożna.

Młodzi sportowcy spotkają się na obiektach sportowych Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz łomżyńskich szkół. Po raz kolejny młodzież polonijna obok rywalizacji sportowej z rówieśnikami z kraju będzie miała możliwość kontaktu z ojczyzną swoich przodków, poznania nowej Polski, oraz doskonalenia języka polskiego.

- Bardzo się cieszę, że po raz kolejny możemy gościć w Łomży młodych zawodników z różnych krajów, którzy poza sportową rywalizacją, mają okazję odwiedzić swoją Ojczyznę i zintegrować się z rówieśnikami – mówi zastępca prezydenta Łomży Andrzej Stypułkowski, życząc jednocześnie wszystkim uczestnikom tego wydarzenia sportowych sukcesów i udanego pobytu w kraju przodków.

- Byliśmy w niepewności, czy z uwagi na pandemiczne obostrzenia nasi goście dojadą, dlatego organizacja tych igrzysk była trudna – mówi wiceprzewodnicząca Rady Krajowej Stowarzyszenia i prezes łomżyńskiego oddziału Stowarzyszenia Wspólnota Polska Hanka Gałązka. – Dla naszych uczestników to wielkie wydarzenie. Mogą sprawdzić swoją sprawność fizyczną, doskonalić język, zobaczyć Polskę – dodaje, dziękując miastu za współpracę, za otwartość i życzliwość.

Oficjalne otwarcie Igrzysk odbyło się w Hali Sportowej II Liceum Ogólnokształcącego w Łomży. Uroczyste powitanie i prezentację uczestników zakończyły pokazy taneczne.
XXI Polonijne Igrzyska Młodzieży Szkolnej im. Jana Stypuły finansowane są środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu przy współpracy i dużym wsparciu miasta Łomża.

Honorowy Patronat nad wydarzeniem objęli: Piotr Gliński – wicepremier i minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Andrzej Kraśnicki – prezes PKOL, Piotr Dariusz Bonisławski – prezes SWP i Mariusz Chrzanowski – prezydent miasta Łomża.

fot. Klaudia Piaścik