Oddziały Przygotowania Wojskowego miałyby powstać w Liceum Ogólnokształcącym przy Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 4 w Łomży i w Technikum Logistycznym przy Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży. Prezydent miasta zwrócił się do Rady Miejskiej o opinię w sprawie ich utworzenia.

- Na przestrzeni ostatnich lat da się zauważyć trend związany z zainteresowaniem klasami mundurowymi. Taki system kształcenia, który łączy wiedzę ogólną i wojskową wnosi wiele dobrego w społeczność szkolną, lokalną i indywidualnie dla każdego ucznia pobierającego naukę w tego typu szkole – mówi odpowiedzialny za oświatę, zastępca prezydenta Łomży Andrzej Stypułkowski. - To kolejny element współpracy samorządu z odtwarzanym w naszym mieście wojskiem. Łomżyńska jednostka ma zamiar się rozwijać i w związku z tym, będzie potrzebowała przeszkolonych i wykwalifikowanych pracowników – dodaje.

O zaletach nauki w tego typu klasie przekonuje się na co dzień Oliwia Bazydło, uczennica Technikum Logistycznego Oddziału Przygotowania Wojskowego w Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących Nr 6 w Łomży. - Moim zdaniem, w klasie o takim profilu młodzież jest bardziej zdyscyplinowana, sprawna fizycznie i koleżeńska. Wyróżnia się wśród innych uczniów ubiorem, postawą, zachowaniem, zaangażowaniem w życie szkoły i miejscowej społeczności. Uczy się odpowiedzialności za siebie i kolegów, pracy w zespole.

W oddziałach Przygotowania Wojskowego realizowane będzie szkolenie z zakresu przygotowania wojskowego w formie obowiązkowych zajęć edukacyjnych. Program realizowany będzie przez szkołę w części teoretycznej oraz przez patronacką jednostkę wojskową w części praktycznej. Szkolenie kończy się 50-godzinnym obozem szkoleniowym, przeprowadzanym na początku ostatniego roku nauki.

Korzyści z ukończenia klasy przygotowania wojskowego:
• odbycie skróconej służby przygotowawczej dla ochotników, kończącej się złożeniem przysięgi wojskowej i przeniesieniem do rezerwy;
• preferencje w trakcie naboru do Wojsk Obrony Terytorialnej oraz innych rodzajów służby wojskowej;
• przyjęcie na studia wojskowe na preferencyjnych warunkach - dodatkowe punkty rankingowe w czasie rozmów kwalifikacyjnych;
• stałe konsultacje przedstawicieli wojskowych komend uzupełnień w zakresie przyjęcia do służby wojskowej oraz wskazywania możliwości podjęcia służby adekwatnych do potrzeb Sił Zbrojnych i uwarunkowań kandydata;
• zaszczytna służba ojczyźnie;
• stabilna praca;
• szansa rozwoju zawodowego.

Na temat utworzenia kolejnych Oddziałów Przygotowania Wojskowego w łomżyńskich szkołach pozytywnie wypowiedzieli się już radni Łomży. Po uzyskaniu stosownych pozwoleń, dwa nowe oddziały zaczną funkcjonować w Liceum Ogólnokształcącym przy Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 4 w Łomży i w Technikum Logistycznym przy Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży, od września tego roku. Naukę mogłoby tam rozpocząć 60 osób.

tekst: Sylwia Marciniak