Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Łomża

Od poniedziałku 11 stycznia, przez najbliższy tydzień, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Łomży sp. z o.o. będzie testować autobus elektryczny ARP E-VEHICLES. Dla MPK, ale też dla pasażerów łomżyńskiej komunikacji to okazja do kolejnych doświadczeń w użytkowaniu tego typu pojazdów, natomiast ARP EV będzie miało możliwość potwierdzenia w praktyce oferowanych parametrów technicznych i warunków użytkowych.

ARP E-VEHICLES to efekt wielu lat prac doświadczonego zespołu polskich inżynierów i konstruktorów firmy RAFAKO EBUS (dzisiaj ARP E-V). Efektem tych prac jest innowacyjny autobus, który od początku został zaprojektowany i skonstruowany jako elektryczny, a nie jako adaptacja konstrukcji z silnikiem spalinowym. Pojazd posiada wiele nowatorskich rozwiązań. Wszystkie baterie zamiast na dachu zostały umieszczone pod podwoziem, co nie przeszkodziło w uzyskaniu całkowicie niskiej podłogi. Pozwoliło to również na ograniczenie wysokości nadwozia do niespełna 3,2 m. i obniżenie środka ciężkości pojazdu, wpływając pozytywnie na zachowanie autobusu w czasie pokonywania zakrętów. Autobus wykonany jest w prawie 60% z polskich komponentów, a dzięki silnikowi elektrycznemu jest cichy i ekologiczny.
W MPK Łomża testowany jest model o długości 8,5 metra, który jednorazowo może zabrać na pokład do 65 pasażerów, w tym 23 na miejscach siedzących. Autobus posiada na wyposażeniu hybrydowy system ogrzewania (spalinowo-elektryczny), klimatyzację, elektroniczne tablice kierunkowe, monitoring wizyjny, darmowe Wi-Fi i ładowarki do telefonów. Jest przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych.
W najbliższych dniach elektryczny autobus będzie kursował na linii nr 10. Informacji o godzinach przejazdów udzieli zainteresowanym dyspozytor MPK.

tekst: Sylwia Marciniak