Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Łomża

Lekkoatletyka - Królowa Sportów

Sport to zdrowie, kondycja, radość z pokonywanie własnych słabości. Możesz uprawiać dyscyplinę, która sprawia Ci przyjemność, przynosi satysfakcję. Jedną z ciekawszych dyscyplin jest lekkoatletyka. To aktywność znana od wieku, nazywana Królową Sportu, którą kochają ludzie na całym świecie. Sprawdź, na czym polega, a może stanie się ulubionym sportem?

Lekkoatletyka – co to jest?

Lekkoatletyka to jedna z najstarszych dyscyplin sportu, której początki sięgają 776 r. p.n.e., kiedy to Grecy zorganizowali pierwsze igrzyska olimpijskie. Sport ma początek w zachowaniach dawnych ludzi, którzy, aby przeżyć, musieli skakać, biegać, rzucać oszczepem. Dziś wiele z wymienionych aktywności wchodzi w zakres konkurencji lekkoatletycznych. Podstawowe z nich to biegi, skoki, rzuty, chód, pchnięcia i wieloboje. Każda z dyscyplin na wiele różnych rodzajów, np. bieg krótkodystansowe, długodystansowe, maratony, rzut młotem lub dyskiem. Lekkoatletyka oparta jest na naturalnym ruchu, a rywalizacja między zawodnikami odbywa się z wykorzystaniem własnej siły. Różnorodność konkurencji sprawia, że każdy może znaleźć ulubioną aktywność, może wykorzystać swoje mocne strony. Jeżeli zależy ci na sporcie, w którym o wynikach decyduje kondycja fizyczna, a ruch jest naturalny, może z powodzeniem wybrać lekkoatletkę. To dyscyplina, którą można poznać już w szkole, często jest pierwszym kontaktem ze sportem i aktywnością. Tak jak niemal każdy sport, wywiera pozytywny wpływ na organizm, rozwija szybkość, sprawność, poprawa kondycję, wytrzymałość i wydolność organizmu. Możną ją uprawić zarówno amatorsko, jak i zawodowo. Lekkoatletyka ma jeszcze wiele innych zalet, m.in. uczy podejmowania decyzji oraz pokonywania zmęczenie, wytrwałości, cierpliwości, systematyczności, poprawia pewność siebie, jest doskonałym podłożem do uprawiania innych sportów. Ogromny wybór konkurencji pozwala trenować wszystkim, bez względu na wiek czy kondycję.

Sprzęt niezbędny do uprawnia lekkoatletyki

Lekkoatletyka to szereg różnych konkurencji, dlatego sprzęt musi być dopasowany do tego, jaką aktywność uprawiasz. Ale niezależnie do tego, jaką konkurencję wybierzesz, musisz mieć odpowiednie buty oraz ubranie, zapewniające swobodę ruchów. Szukając idealnego stroju, poznaj ofertę produktów do lekkoatletyki, która zadowoli każdego entuzjastę tej dyscypliny. Na pewno warto wybrać komfortowe, sportowe buty, a do biegów kolce. Na ciepłe pory roku przydadzą się koszulki, szorty lub krótkie spodenki, a na chłodniejsze dni legginsy, dresy, bluzy sportowe i kurtki. Wybierając strój do treningów, pamiętaj, że powinien być wysokiej jakości, wykonany z oddychających, przyjaznych do ciała materiałów. Aby zapewnić większy komfort podczas biegów czy skoków, możesz zaopatrzyć się w specjalnie zaprojektowane skarpetki i topy. Na treningi przyda się również torba, w której pomieścisz wszystkie niezbędne rzeczy.

Od czego zacząć uprawiać lekkoatletykę?

Nie ma chyba osoby, która nie zetknęła się z lekkoatletyką. Dyscyplinę znany ze szkoły, bo większość ćwiczeń opiera się właśnie niej. Jak każdy sport, również i lekkoatletykę, warto zacząć uprawiać do najmłodszych lat. To właśnie często nauczyciele odrywają talenty i kierują młodych ludzi na treningi i zawody. Wybór konkurencji zależy od naszych predyspozycji. Jeżeli jesteś szybki jak strzała, na pewno sprawdzisz się w biegach, a jeżeli lubisz sporty siłowe, jesteś pełen siły i mocy, możesz wybrać rzut kulą lub młotem. Na początku przygody z lekkoatletkę, możesz również wybrać konkurencje, które nie wymagają dużo umiejętności, np. skoki, a z czasem zdecydować się na bardziej wymagające. Można również uprawić wieloboje, dzięki temu trening nigdy nie będzie nudny. W wielobojach liczy się wszechstronność, kondycja i dobra forma. Jeżeli chcesz uprawiać sport profesjonalnie, powinieneś wybrać klub sportowy, ale jeżeli sport jest tylko formą rekreacji, możesz ćwiczyć sam lub w gronie znajomych. Ćwiczyć można na stadionie, hali sportowej, a także w lesie czy w parku. Każda forma jest dobra, ważne, aby sprawiała radość.

Sprzęt lekkoatletyczny dla amatorów i zawodowców

W sklepach sportowych możesz kupić sprzęt dla osób, które traktują lekkoatletyką jako sposób na zdrowie i dobre samopoczucie, a także dla profesjonalistów, biorących udział w zawodach. Jeżeli należysz do tej pierwszej kategorii, możesz wybrać spodnie lekkoatletyczne Kalenji, które są lekkie i hydrofobowe. Zapewniają ochronę podczas biegania w drobnym deszczu. Idealnie nadają się do noszenia samodzielnego lub w chłodniejesz dni, na legginsy. Spodnie są bardzo lekkie, a materiał, z jakiego zostały wykonane, wchłania i odprowadza wilgoć na zewnątrz. Jeżeli uprawiasz lekkoatletkę profesjonalnie, możesz wybrać kombinezon do lekkoatletyki Kalenji, który nadaje się zarówno do treningów na bieżni, jak i zawodów. Wyróżni go aerodynamiczny krój, który pozwala osiągać doskonałe wyniki. Kombinezon zapewnia efekt drugiej skóry, która poprawia wydajność, a plecy, uszyte z siatki, pochłaniają pot i szybko odprowadzają wilgoć. Profesjonalistom przydadzą się również buty TrainingTrack, które nadają się do treningów na bieżni lekkoatletycznej. Mają dobrą przyczepność, amortyzację i odbicie. Przyczepność zapewniają kolce ze wtryskiwanego TPU, a amortyzację pianka EVA na całej długości podeszwy. Jak widać, każdy może znaleźć sprzęt dla siebie.

Lekkoatletyka to świetny sposób na codzienną aktywność. Zapewnia dużą różnorodność, eliminuje nudę i monotonię. Można zacząć uprawiać ją w szkole, ale sprawdzi się również jako sport dla osób w dojrzałym wieku. Warto poznać Królową Sportów i przekonać się na własnej skórze, dlaczego przyciąga rzesze fanów na całym świecie.