W siedzibie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Łomży odbyło się spotkanie w trakcie którego przedstawiona została informacja o stanie ochrony przeciwpożarowej na terenie miasta Łomża i powiatu łomżyńskiego za 2019 rok. Była to także okazja do przekazania sprzętu zakupionego ze środków budżetu miasta.

Za kwotę prawie 99 tysięcy złotych zakupionych zostało 5 kompletów aparatów powietrznych Fenzy X-Pro z automatem, butlą kompozytową z zaworem i maską, 9 sztuk noszaków aparatu oraz 72 maski z pokrowcem. - Co roku staramy się wygospodarować środki z budżetu miasta, które mają na celu usprawnić funkcjonowanie Straży Pożarnej. Rolą samorządu jest wspieranie nie tylko jednostek, które bezpośrednio podlegają pod miasto, ale też wszelkich jednostek, które przyczyniają się do zwiększenia komfortu życia w mieście – mówił prezydent Mariusz Chrzanowski, dziękując strażakom za trud i zaangażowanie na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców. Oprócz zakupu sprzętu z budżetu Łomży wygospodarowana została również kwota 195 tysięcy złotych na wsparcie termomodernizacji budynku garażowo – magazynowego wraz z modernizacją przyłączy energetycznych i cieplnych. Całkowita wartość tego projektu wynosi 1.157.754,35 zł. W 85 proc. jest ona dofinansowywana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Według danych przedstawionych przez komendanta st. bryg. Dionizego Krzynę w ubiegłym roku zdarzenie, na które reagowała Straż Pożarna, powstawało co 9 godzin i 7 minut, pożar co 1 dzień, 1 godzinę i 2 minuty, miejscowe zagrożenie co 15 godzin i 9 minut, a fałszywy alarm co 11 dni, 1 godzinę i 27 minut. Na ternie Łomży odnotowano 205 miejscowych zagrożeń, 116 pożarów i 15 fałszywych alarmów, a na ternie powiatu łomżyńskiego 373 miejscowe zagrożenia, 234 pożary i 18 fałszywych alarmów. Według obliczeń wartość uratowanego mienia podczas zdarzeń w ubiegłym roku wyniosła ponad 20,5 mln zł, zaś strat prawie 7,2 mln zł.