Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Łomża

Noworoczną muzyczną niespodziankę przygotowała mieszkańcom Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego oraz Magda Sinoff wraz z podopiecznymi grupy koncertowej Studia eMDeK, działającego w Miejskim Domu Kultury – Dom Środowisk Twórczych w Łomży.

Pretekstem do spotkania obu muzycznych światów był kolędowo – bożonarodzeniowy repertuar oraz 20. rok Studia Wokalnego eMDeK, które od dwóch dekad z powodzeniem działa w Miejskim Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych, aktywnie śpiewając i koncertując w Łomży i regionie. Kameralistom i wokalistom towarzyszyła sekcja muzyków instrumentalistów: Grzegorz Sekmistrz – fortepian, Przemysław Kamiński – gitara akustyczna, Artur Pawelczyk – gitara basowa - grająca na co dzień w różnych składach łomżyńskich zespołów i współpracująca na stałe z wokalistką Magdą Sinoff.

W wypełnionej po brzegi łomżyńskiej Katedrze zabrzmiały najpiękniejsze polskie kolędy: "Bóg się rodzi" – w wykonaniu Filharmonii, "Gdy śliczna Panna" – zaśpiewana przez Katarzynę Boguską, młodą wokalistę Studia, uhonorowaną stypendium za osiągnięcia artystyczne przez Starostę Łomżyńskiego. Absolwentka Studia Aleksandra Raszczyk zaśpiewała znaną wszystkim pastorałkę "Jezus Malusieńki". Przepięknie zespołowo zostały wykonane kolędy "Lulajże Jezuniu" i "Dzisiaj w Betlejem" oraz w "Żłobie leży" zaśpiewaną przez założycielkę Studia Magdę Sinoff. Najbardziej znaną na świecie "Cichą noc" wykonała wokalistka Justyna Zaręba, której towarzyszyły Aleksandra Raszczyk i Magda Sinoff.

W koncercie nie zabrakło świeckich utworów o tematyce bożonarodzeniowej i zimowej. Licealista Wiktor Chocianowicz zaśpiewał w towarzystwie eMDeKu najbardziej znaną polską piosenkę na Boże Narodzenie "Dzień jeden w roku", a Franciszek Przybylski znaną amerykańską piosenkę "Mario czy Ty wiesz…" oraz polską wersję przeboju "White Christmas".

Aranżacje do utworów współczesnych przygotowali muzycy Bogdan Szczepański, Tadeusz Trojanowski, Paweł Lipski, Grzegorz Sekmistrz i chórmistrzyni Magda Sinoff.

Prawdziwą niespodzianką koncertu było wykonanie w nowej aranżacji utworu gospelowego "Pierwsza Gwiazda", którą w duecie ze swoją pedagog koncertowo odśpiewał 9-latek Aleksander Szymański oraz specjalnie przygotowana na orkiestrowy skład "Kolęda Łomżyńska AD 2015", wykonana przez wszystkich solistów, która zakończyła noworoczny koncert.

Już dzisiaj Studio eMDeK zaprasza na jubileuszowy XX charytatywny koncert „Gwiazdka z Nieba” który odbędzie się w środę 15 stycznia o godz. 19.00, tradycyjnie w kościele o.o Kapucynów w Łomży. Wstęp wolny.


foto: Marcin Kossakowski, Wiesław Wiśniewski