Powiat Łomża: Międzynarodowe spotkania z Lutosławskimi. Piękne dźwięki w piękny Jubileuszowy czas.

4 min czytania

Przejdź do fotogalerii

W krajobrazie kulturowym Ziemi Łomżyńskiej są takie miejsca, które przez wieki były ostoją polskości i patriotyzmu, w którym tradycje i obyczaje były kultywowane i przekazywane z pokolenia na pokolenie. Takim miejscem, które na zawsze zapisało się na kartach narodowej kultury i historii, splatając swoje dzieje z dziejami narodu jest niewątpliwie dwór ziemiańskiego Rodu Lutosławskich w Drozdowie, który współcześnie stanowi unikalną przestrzeń organizacji wielu ważnych wydarzeń o wymiarze kulturalnym, patriotycznym, społecznym i samorządowym, będąc jako Muzeum jednostką kultury Powiatu Łomżyńskiego.

To właśnie w scenerii majestatycznego piękna, jakie w naturalny sposób tworzy zabytkowy drozdowski park, w niedzielne popołudnie 26 maja 2019 r. Powiat Łomżyński świętował swój jubileusz 20-lecia, organizując Międzynarodowe spotkania z Lutosławskimi”.

Cykl wydarzeń rozpoczęli Starosta i Wicestarosta Lech Marek Szabłowski i Maria Dziekońska wjeżdżając oryginalną bryczką w towarzystwie artysty Jacka Szymańskiego i Dyrektor Muzeum Anny Archackiej w stylu epoki, której dotyczyła pierwsza część programu - Bryczką Państwa Lutosławskich”. Ta namiastka czasów minionych wprowadziła skutecznie zgromadzonych gości w świat przełomu XIX i XX wieku czas świetności Dworu Lutosławskich.

Starosta Lech Marek Szabłowski bardzo serdecznie powitał zgromadzonych gości wśród których byli posłowie Bernadeta Krynicka i Lech Antoni Kołakowski, przedstawiciele administracji rządowej na czele z Wojewodą Podlaskim Bohdanem Paszkowskim, samorządowcy wszystkich szczebli reprezentowani przez Wicemarszałka Województwa Podlaskiego Marka Olbrysia oraz w osobach zaprzyjaźnionych Starostów sąsiednich powiatów, wójtów i radnych, przedstawiciele duchowieństwa, różnorodnych instytucji, w tym kultury, sztuki, edukacji, przedsiębiorcy, mieszkańcy naszego Powiatu oraz zagraniczni goście przybyli z bawarskiego powiatu Dingolfing-Landau oraz łotewskiego Daugavpils.

Następnie przyjaciele i pracownicy Muzeum zabrali wszystkich w dalszą podróż do epoki Lutosławskich. Jacek Szymański, Dariusz Wójcik, Barbara Turowska, Tomasz Szymański, Marcin Rydzewski i Bernard Szymański przybliżyli zgromadzonym sylwetki i osiągnięcia wybitnych przedstawicieli tej ziemiańskiej Rodziny - twórcy ich fortuny Franciszka Dionizego i jego sześciu synów: Wincentego Lutosławskiego myśliciela, słynnego polskiego filozofa początku XX wieku, profesora uniwersytetów w Krakowie, Lozannie, Genewie, Wilnie oraz wykładowcy uniwersytetów amerykańskich, **Stanisława ** założyciela Szkoły Handlowej w Łomży, Jana agronoma, redaktora Gazety Rolniczej, Ks. Kazimierza duchownego, posła na sejm Rzeczpospolitej (autora preambuły do konstytucji marcowej 1921 r.), twórcy skautingu polskiego i krzyża harcerskiego, Mariana inżyniera budownictwa i elektryki, który pierwszy w Polsce zastosował elementy żelbetowe m.in. przy budowie mostu Poniatowskiego w Warszawie. Józefa ziemianina, działacza politycznego Centralnego Komitetu Obywatelskiego, ojca kompozytora i dyrygenta Witolda Lutosławskiego. Przytoczono też fragmenty pamiętników i wypowiedzi Sofíi Casanovy - Lutosławskiej i Marii Niklewicz z Lutosławskich, wspomniano o zaprzyjaźnionym z Lutosławskimi mężu stanu - Romanie Dmowskim, zmarłym w Drozdowie.

Witoldowi Lutosławskiemu poświęcono też wystawę oraz pokaz filmu dokumentalnego Granatowy zeszyt” w Centrum Edukacji Ekologicznej w Drozdowie. Nie jest powszechnie wiadome, iż Witold Lutosławski światowej sławy polski kompozytor, dyrygent i pianista w latach 50. zarabiał na życie komponując muzykę teatralną i radiową oraz piosenki taneczne pod pseudonimem Derwid”. Popularne szlagiery wykonywali między innymi Mieczysław Fogg, Rena Rolska, Irena Santor, Kalina Jędrusik, Violetta Villas.

W to niezwykłe popołudnie kompozycje rozrywkowe Witolda Lutosławskiego odżyły na nowo, w współczesnych aranżacjach wykonane przez Małgorzatę Trojanowską z klasycznym kwartetem Alla Breve i zespół ROK Band w składzie: Agnieszka Żemek Pawczyńska, Artur Pawelczyk, Tomek Swajda oraz Grzegorz Sekmistrz, poruszający się w klimatach jazzowo-soulowych.

Zanim przeszliśmy do ostatniego punktu programu Starosta Lech Marek Szabłowski i Wicestarosta Maria Dziekońska złożyli podziękowania dla osób, dzięki których osobistemu zaangażowaniu możliwa była organizacja wydarzenia, a byli to Poseł Bernadeta Krynicka, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Marek Olbryś, prezesi i właściciele lokalnych firm: Przedsiębiorstwo Produkcji Betonów PREFBET Spółka z o.o., Hexa Bank Spółdzielczy w Piątnicy, GRUPA AGROCENTRUM SP Z O O w Łomży, MJ Jedwabne Męczkowscy Spółka Jawna, METAL-TECHNIK s.c. w Łomży, Zakład Piekarniczo-Cukierniczy S.C. Kazimierz, Jarosław i Joanna Śledziewscy.

Ukoronowaniem wieczoru był występ niezwykłego TRIA należącego do grona znanych i utalentowanych postaci świata muzyki w Polsce - Krzesimira Dębskiego wszechstronnego artysty - kompozytora, skrzypka jazzowego, dyrygenta, Anny Serafińskiej wokalistyki jazzowej i Adama Palmy gitarzysty sesyjnego, grającego na gitarze akustycznej. Występy instrumentalne, wokalne, utwory Dream A Little Dream Of Me” The Mamas & The Papas, You Are The Sunshine Of My Life” Steviego Wondera, blues Route 66” i What A Wonderful World” z repertuaru Louisa Armstronga i pogodny utwór Słoneczny chłopak i słodka Sue, czyli Alexanders Swanee River” Jana Ptaszyna Wróblewskiego S.P.P.T. Chałturnik, zachwyciły słuchaczy i wprawiły w znakomity nastrój.

Wydarzenie pod nazwą Międzynarodowe spotkania z Lutosławskimi odbyło się w ramach projektu LUTOSŁAWSCY nietuzinkowe osobowości polskie serca, światowe umysły” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Marszałka Województwa Podlaskiego.

2019-05-31 13:57 Opublikował: Wydział PRiK

Autor: krystian