Powiat Łomża: Co robić, by dobrze spać Dzień ziół narwiańskich” 2019

2 min czytania

Przejdź do fotogalerii

Co robić, by dobrze spać Dzień ziół narwiańskich” 2019

Liczne badania dowodzą, jak powszechne są problemy ze snem są nawet takie, które wykazują, że cierpi na nią 45,4% Polaków. A ponieważ z punktu fizjologii sen jest leczniczy, problemu bezsenności nie powinno się lekceważyć i również dlatego, zagadnieniu temu poświęcony był tegoroczny Dzień ziół narwiańskich” zorganizowany przez Fundację Sztuk i Dialogu w Muzeum Przyrody w Drozdowie.

Najczęściej problemy ze snem powodują nerwice, stresy, przemęczenie, ale mogą też np. niedyspozycje przewodu pokarmowego. Dlatego znalezienie przyczyny bezsenności choć to zajęcie dla detektywa jest najlepszą drogą ku wyleczeniu.

Dr Marta Żebrowska-Gamdzyk, adiunkt na Wydziale Zdrowia łomżyńskiej PWSIiP w swojej prelekcji przekonywała, że dobrym remedium na bezsenność jest praca fizyczna, unormowany tryb życia i odpowiednia dieta bogata w warzywa i owoce, zwł. lekka, spożyta odpowiednio wcześniej kolacja. Nie bez znaczenia jest pomieszczenie sypialni ciemne, przewietrzone, chłodniejsze niż inne, bez przyrządów elektronicznych emitujących światło, nawet to słabe. Ważny jest też poziom serotoniny, melatoniny, tryptofanu, suplementacja magnezem i witaminami z grupy B.

Brat Jan z Dukli Ścieranka z Iwonicza podkreślał pozytywny wpływ kuracji ziołowych, zachęcał do samodzielnego zbioru ziół i samodzielnego poszukiwania tych dla nas właściwych. Bo przecież każdy z nas jest inny i nie wszystkim to samo zioło pomoże. Przedstawił klasyki stosowane w bezsenności takie jak kozłek lekarski zwany walerianą, dziurawiec, eleuterokok, melisę, męczennicę, i te rzadziej kojarzone z bezsennością np. serdecznik, rumianek, różeniec, miętę. Pamiętajmy też, że są takie zapachy, które pomagają zasnąć wypróbujmy choćby olejek z lawendy.

Teresa Grużewska kustosz Muzeum Przyrody w Drozdowie, przedstawiła m.in. piątkę ziół, które każdy powinien znać i używać: pokrzywę, wrotycz, glistnik jaskółcze ziele, żywokost, oregano. Ponieważ niektóre z nich (np. wrotycz) mają opinię trujących, zachęcała do ścisłego przestrzegania dawek, mając na uwadze słynne powiedzenie Paraceslusa Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną, bo tylko dawka czyni truciznę”. Poleciła Fitoterapię internetową cz. 1,2 i 3 dr. Henryka Różańskiego, znanego współczesnego autorytetu w tej dziedzinie.

Podróżą w XVII wiek była prelekcja Bezsenność i serca łopoty w staropolskim lecznictwie opowieść panny apteczkowej” Joanny Jaroć z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Słuchacze przenieśli się w czasy, gdy nie było granic pomiędzy apteczką, spiżarnią i kuchnią. Pokaz i prelekcja o zawartości zrekonstruowanej podróżnej apteczki Królowej Marysieńki z wilanowskiego Muzeum zakończyła się pachnącym pokazem wykonania aromatycznych balsaminek, które uczestnicy zabrali ze sobą na pamiątkę spotkania.

Tradycyjnie już imprezę zakończyła degustacja potraw ziołowych zupy pokrzywowej, ziołowego masła, ciasteczek owsianych i innych przysmaków, przygotowanych przez Zespół Szkół Weterynaryjnych w Łomży.

2019-05-20 07:51 Opublikował: Wydział PRiK

Autor treści: Muzeum Przyrody w Drozdowie

Autor: krystian