UM Łomża: Oddział Ligi Morskiej i Rzecznej powstanie w Łomży?

3 min czytania

Przejdź do fotogalerii

Prezydent Łomży podpisał list intencyjny ze Stowarzyszeniem Liga Morska i Rzeczna oraz Lokalną Organizacją Turystyczną Ziemia Łomżyńska” na rzecz powołania w Łomży siedziby oddziału Ligi Morskiej i Rzecznej. Spotkanie w łomżyńskim Ratuszu było także okazją do złożenia podziękowań i gratulacji członkom LOT-u za zorganizowanie rzecznej wyprawy Śladami łomżyńskich oryli” z Łomży do Gdańska.

Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski zauważa, że wiele mówi się o tym, by nasze miasto promować poprzez turystykę, gdyż położona jest na terenie Zielonych Płuc Polski nad rzeką Narew. - Chcemy nad Narwią budować przestrzeń do rozwijania turystyki w naszym mieście. Cały czas w Urzędzie Miejskim nad tym pracujemy, pojawiają się nowe koncepcje i nowe propozycje. Będzie realizowali drugi etap bulwarów, ale cieszymy się też z tego co mamy, bo ich pierwszy etap pozwala nam na realizację różnych przedsięwzięć powiedział prezydent Mariusz Chrzanowski, podkreślając, że wiele zależy też od ludzi, którzy swoim zapałem i odwagą decydują się na podejmowanie ciekawych rozwiązań. Czymś takim była na pewno organizację rejsu barką Łomżyński flis” z Łomży do Gdańska, za co podziękował członkom LOT-u. - Dziękuję, że podjęliście się tego wyzwania i że macie jeszcze wiele ciekawych pomysłów. Deklaruję, że jako miasto będziemy te działania wspierać podkreślił prezydent Łomży.

Prezes Ligi Morskiej i Rzecznej dr inż. kpt. ż.w. Andrzej Królikowski przypomniał, że Liga Morska i Rzeczna powraca do Łomży, gdyż zaraz po wojnie w I Liceum Ogólnokształcącym miała ona swoje miejsce. - Zachęcam, aby nauczyciele pracowali na rzecz świadomości wodniaczej dzieci i dorosłych, aby zapobiegać przykrym zdarzeniom wynikającym z niewłaściwego zachowania w wodzie, których w tym roku wielokrotnie doświadczyliśmy mówił Andrzej Królikowski. Podkreślił, że działania kierowanego przez niego stowarzyszenia zmierzają również do tego, aby wody śródlądowe służyły całemu społeczeństwu, nie tylko turystyce, ale także transportowi rzecznemu, który w Europie traktowany jest jako zielony transport. - Jako Liga Morska i Rzeczna wspólnie z samorządami chcemy działać na rzecz naszej ukochanej ojczyzny, byśmy widzieli ochronę środowiska poprzez to, że rzeki będą nas żywiły, transportowały i satysfakcjonowały ze względu na turystykę wodną powiedział kpt. ż.w. Andrzej Królikowski.

W tym roku Liga Morska i Rzeczna obchodzi stulecie powstania. W 1918 r. w Warszawie na spotkaniu zorganizowanym z inicjatywy kontradmirała Kazimierza Porębskiego zostało powołane Stowarzyszenie Pracowników na Polu Rozwoju Żeglugi Bandera Polska, które było pierwszą w historii Polski organizacją społeczną o profilu morskim i rzecznym. Stowarzyszenie to z upływem lat przerodziło się w Ligę Morską i Rzeczną. Przez sto lat pracy społecznej członków na rzecz rozwoju gospodarki morskiej, żeglugi śródlądowej i obronności przyczyniło się do popularyzacji tychże gałęzi gospodarczych wśród społeczeństwa.
Prezes Ligi Morskiej i Rzecznej medalami stulecia stowarzyszenia uhonorował prezydenta Mariusza Chrzanowskiego, dyrektora MOSiR Andrzeja Modzelewskiego oraz członków Lokalnej Organizacji Turystycznej Ziemia Łomżyńska”, na czele z jej prezesem Wojciechem Winko.

Autor: krystian