Przejdź do fotogalerii
W sobotę 29 października 2022 r., w Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży odbędzie się koncert „Nie ma już tych miasteczek, przeminęły cieniem”, organizowany w 80. rocznicę likwidacji Getta Łomżyńskiego. Poprzedzi go prelekcja tematyczna pt. „Trwałe ślady tożsamości – antroponimy i biografie żydowskiej, jako elementy wspólnego dziedzictwa społeczności łomżyńskiej”. Występ historyczny rozpocznie się o godz. 17:00, zaś koncert o godz. 18:30.

Tytuł wydarzenia zaczerpnięty z wiersza A. Słonimskiego odczytać można jako utwór o tragedii Holokaustu. - Posługując się słowem i muzyką, chcemy ukazać świat, który minął bezpowrotnie, a który zachował się w przekazie literackim i w pieśniach twórców żydowskich, często anonimowych, i pokazać go, m.in. tym, którzy nie poznali z bliska atmosfery żydowskiego Stetl, opisywanego przez Słonimskiego w wierszu „Elegia miasteczek żydowskich”. Według poety tamten świat to „dwa złote księżyce Chagalla”, ten dzisiejszy to „księżyc jeden, chłodny, blady, obcy” – przekazuje Dariusz Stanisław Wójcik, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Teatru Otwartego w Gdańsku dodając, że współczesność pozbawiona tamtego świata jest okaleczona, zubożona, pozbawiona dawnej urody.

W koncercie zaprezentowane zostaną pieśni w aranżacji Pawła Lipskiego – lidera zespołu Szaweł Lipski Klezmer Quartet, w których zaklęte jest życie wielu pokoleń zwyczajnych ludzi. „Za każdą pieśnią i nutą znajduje się postać żywego twórcy, postać, która kochała i cierpiała, która czuła głębiej i patrzyła dalej, wciąż poszukując właściwego wyrazu dla swego losu i losu swych bliskich – przekazuje Dariusz Stanisław Wójcik. „Te melodie - niczym ręce kochającej matki - pieściły ucho i przytulały do serca duszę narodu żydowskiego śniącego swój sen o całkowitym zbawieniu!” Koncertu przeniesie słuchaczy do tych magicznych miejsc, gdzie ulice były pełne życia, gdzie nawet „szewc był poetą, zegarmistrz filozofem...” - Wspomnienie tamtego świata jest piękne, ale i bolesne zarazem – dodaje prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Teatru Otwartego w Gdańsku.

Koncert poprzedzi wstęp historyczny z prezentacją multimedialną „Trwałe ślady tożsamości – antroponimy i biografie żydowskiej, jako elementy wspólnego dziedzictwa społeczności łomżyńskiej” autorstwa dr Małgorzaty Krystyny Frąckiewicz – wiceprezes Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów.

WYKONAWCY:
Darek Wójcik vel Davidek – bas & Szaweł Lipski Klezmer Quartet w składzie:
Szaweł Lipski – fortepian, Przemek Skałuba – klarnet, Grzegorz Gadziomski – skrzypce, Rafał Grząka – akordeon
Orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży pod batutą Maestro Maurizio Colasanti (Włochy)
Michał Kucharski - aktor
dr Jacek Szymański – słowo wiążące
Chór Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Łomży przygotowany przez Piotra Dąbrowskiego

PATRONAT HONOROWY:
Wiceprezes Rady Ministrów i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński
Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich
Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki
Biskup Łomżyński ks. Janusz Stepnowski
Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski

DARCZYŃCY
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Narodowe Centrum Kultury
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2022”

Województwo Podlaskie „Zadanie publiczne finansowane ze Środków Województwa Podlaskiego”
Miasta Łomża „Zadanie publiczne finansowane z budżetu Miasta Łomża”
PHU „Kurpiowski” Jan Kurpiewski

PARTNERZY:
Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży (WSPÓŁORGANIZATOR)
Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce
Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży
Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów