UM Łomża: Łomża jednym z fundatorów wojskowego sztandaru

3 min czytania

Przejdź do fotogalerii

Miasto Łomża przekaże 10 tysięcy złotych na zakup sztandaru dla 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego. Jego uroczyste wręczenie zaplanowano na 3 września br., w przededniu drugiej rocznicy rozpoczęcia działalności jednostki w naszym mieście.

Pragnąc wyrazić uznanie mieszkańców Łomży dla żołnierskiej służby w zapewnianiu bezpieczeństwa zarówno miastu jak i krajowi, w Łomży zawiązał się Społeczny Komitet na rzecz Fundacji Sztandaru dla 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego. Na Przewodniczącego wybrany został Prezydent Miasta Łomża Mariusz Chrzanowski, zaś funkcję Wiceprzewodniczącego objął Starosta Powiatu Łomżyńskiego Lech Marek Szabłowski. Skarbnikiem Komitetu został prezes Stowarzyszenia Klub Fort w Łomży - ppłk rez. Ludwik Zalewski.
Celem Komitetu jest podjęcie działań zmierzających do zakupu sztandaru oraz przeprowadzenia uroczystości jego wręczenia zgodnie z ceremoniałem wojskowym wraz z oprawą artystyczną.

- Po latach symbolicznej obecności mundurowi powrócili do naszego miasta za sprawą 18. Pułku Logistycznego, o co wielokrotnie zabiegałem. Chcemy to godnie uczcić i dlatego powołaliśmy Społeczny Komitet na rzecz Fundacji Sztandaru wyjaśnia prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski i jednocześnie ojciec chrzestny tej inicjatywy. - Jako miasto, angażujemy się w to wydarzenie nie tylko organizacyjnie, ale także finansowo przekazując 10 tysięcy złotych na zakup sztandaru - mówi, dziękując przy okazji pozostałym ofiarodawcom.

Społeczność miasta i regionu bardzo chętnie włączyła się w zbiórkę na rzecz ufundowania sztandaru i dzięki temu udało się zebrać na ten cel około 70 tysięcy złotych. Za to wsparcie dziękuje wszystkim darczyńcom dowódca 18. PLog. i zarazem dowódca Garnizonu Osowiec płk Paweł Gałązka. - Wręczenie sztandaru będzie dla nas ogromną nobilitacją, wyrazem szacunku i zaufania mieszkańców do oręża polskiego mówi.

Stała obecność wojska w Łomży przywróciła najpiękniejsze, przedwojenne tradycje, gdy ton naszemu miastu nadawał 33.Pułk Piechoty. Jego żołnierze wykazali się niebywałym męstwem w bojach z bolszewikami w 1920r., zarówno podczas walk 1919 roku, działań osłonowych na Białorusi i we wschodniej Polsce jak i w trakcie przeciwnatarcia pod Ossowem stanowiącego część zwycięskiej bitwy warszawskiej. Chwalebną kartę przyniosły także walki toczone pod Nowogrodem i Zambrowem w wojnie obronnej 1939 roku.
Ponad 90-letnia obecność wojskowa w Łomży omal nie zakończyła się w 2011r., wraz z rozformowaniem 1. Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Tadeusza Kościuszki. W mieście pozostał jedynie symboliczny pododdział Warsztatów Technicznych 2. Regionalnej Bazy Logistycznej.

Wojsko w pełnej krasie powróciło do Łomży po przeszło 8 latach. Decyzją Ministra Obrony Narodowej powołano składający się z trzech batalionów: transportowego, zabezpieczenia i remontowego oraz grupy zabezpieczenia medycznego - 18. Pułk Logistyczny, którego zadaniem jest wsparcie logistyczne 18. Dywizji Zmechanizowanej.

Uroczystość rozpoczęcia funkcjonowania jednostki odbyła się na łomżyńskim Starym Rynku 17 września 2019 roku. Przekazanie formacji sztandaru zaplanowano w przededniu drugiej rocznicy tego wydarzenia. W programie wrześniowej uroczystości jest m.in. Msza Święta w Katedrze św. Michała Archanioła i defilada wojskowa.

Autor: krystian