Niskie temperatury mogą być śmiertelnym zagrożeniem dla osób samotnych, starszych i bezdomnych. Aby zapobiegać tragediom związanym z wychłodzeniem organizmu, łomżyńscy strażnicy od początku sezonu jesienno-zimowego prowadzą kontrole miejsc, w których mogą przebywać osoby zagrożone wychłodzeniem. - Kontrole miejsc, gdzie bezdomni mogą chronić się przed zimnem są dla nas w tym okresie priorytetem. Codziennie patrol Straży Miejskiej odwiedza je i informuje, gdzie mogą znaleźć pomoc. W razie potrzeby transportowane są do ogrzewalni lub noclegowni. Zdarza się, że wymagają interwencji medycznej i wówczas wzywane jest pogotowie - mówi komendant Straży Miejskiej w Łomży Paweł Żebrowski.

Jeden telefon może uratować życie
Miejscy stróże porządku, jak co roku apelują do mieszkańców o zgłaszanie sytuacji, w których zagrożone jest ludzkie zdrowie i życie. Informacje o miejscach, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne, można zgłaszać dzwoniąc pod numer 112.
O czujność, w tym trudnym czasie apeluje do mieszkańców także prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. - Jeżeli mamy podejrzenie, że ktoś jest zagrożony wychłodzeniem, dzwońmy do odpowiednich służb. Mam tu na myśli nie tylko osoby bezdomne, ale także schorowane i samotne. Zainteresujmy się czy starszy, samotnie mieszkający sąsiad ma opał, ciepły posiłek, może zróbmy herbatę? Od takich gestów może zależeć czyjeś życie - dodaje prezydent.

Nikt nie zostanie bez pomocy
Osoby bezdomne mogą znaleźć schronienie w działającej w mieście noclegowni albo ogrzewalni, przy czym do tej drugiej, kierowane są osoby będące pod wpływem alkoholu. - W noclegowni przygotowanych jest w sumie 20 miejsc (18 dla mężczyzn i 2 dla kobiet). Obecnie przebywają tam 4 osoby. Oprócz dachu nad głową mają zapewniony posiłek, odzież, czy środki czystości. Jeżeli chodzi o ogrzewalnię, dysponuje ona 17 miejscami (12 dla mężczyzn i 5 dla kobiet). W tej chwili przebywa tam 8 osób - informuje zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łomży Anna Fabin i dodaje, że w razie potrzeby nikt nie zostanie pozostawiony bez pomocy.

Infolinia dla bezdomnych
Przy Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim działa specjalna, całodobowa infolinia. Pod numerem 800 444 989 osoby bezdomne i znajdujące się w sytuacji kryzysowej mogą uzyskać informacje na temat miejsc noclegowych, jadłodajni, punktów, gdzie udzielana jest pomoc rzeczowa, finansowa, prawna i medyczna na terenie całego województwa.

tekst: Sylwia Marciniak