Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Łomża

To już 5 lat samorządowego becikowego w Łomży!
Przejdź do fotogalerii
kocyki z wyprawki dla noworodka
Od 2016 roku rodzice nowonarodzonych mieszkańców Łomży otrzymują samorządowe becikowe, które wynosi 500 złotych. Oprócz finansowego wsparcia, miasto przekazuje im także wyprawkę, w której skład obecnie wchodzą kocyk z logo Łomży oraz karta rodzinna wraz z pakietem sześciuset minut do wykorzystania w Parku Wodnym.

W pierwszym roku funkcjonowania samorządowego becikowego wydanych zostało 520 decyzji o przyznaniu jednorazowego świadczenia z tytułu urodzenia się dziecka, rok później było ich 668, potem kolejno 658, 576 i w ubiegłym roku 473.

- Łomża jest miastem prorodzinnym i jako jedno z pierwszych w Polsce wprowadziło tego typu wsparcie dla rodziców. Zamierzam tą inicjatywę kontynuować i rozwijać – mówi prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski.

Warto dodać, że wydawane przez Urząd Miejski w Łomży samorządowe becikowe zostało nominowane do tytułu Podlaska Marka Roku 2019 w kategorii „Społeczeństwo”. Jest to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych plebiscytów odbywających się na terenie regionu, organizowany nieprzerwanie od 2004 r. przez Marszałka Województwa Podlaskiego i niezmiennie cieszący się dużym zainteresowaniem regionalnych producentów i konsumentów.

Wnioski o samorządowe becikowe należy składać w Dziale Świadczeń Rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, ul. Polna 16 (tel. 86 2166319), od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-15.30, nie później niż przed upływem 12 miesięcy od narodzin dziecka. Natomiast wyprawkę dla noworodka mieszkańcy Łomży, których dziecko przyszło na świat w łomżyńskim szpitalu, mogą odebrać w Urzędzie Stanu Cywilnego podczas nadawania dziecku numeru Pesel. Osoby mieszkające w naszym mieście, których dzieci urodziły się w innej miejscowości, wyprawki otrzymają w Kancelarii Prezydenta Miasta (pok. 122), po okazaniu dokumentu potwierdzającego nadanie dziecku numeru Pesel. Ponadto rodzicie dzieci urodzonych w Łomży w Urzędzie Stanu Cywilnego otrzymują „Niebieskie Pudełka”, w których znajdują się poradniki dla rodziców oraz próbki produktów dla noworodków i młodych matek.

tekst: Sylwia Marciniak