UM Łomża: Siedemdziesiątka Wety
Przejdź do fotogalerii
Było dostojnie, jak na jubileusz przystało, ale nie tak hucznie jak planowano z powodu wciąż trwającego stanu epidemii. Swoje 70-lecie obchodził Zespół Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 w Łomży, czyli popularna Weta. W uroczystości, która odbyła się 10 października uczestniczył m.in. zastępca prezydenta Andrzej Stypułkowski.
- Jubileusz ma swoje prawa, cieszę się, że mimo sytuacji epidemicznej z jaką się zmagamy udało się zorganizować to wydarzenie. Gościliśmy wiele znakomitych osób, wśród których byli również nasi absolwenci mówi dyrektor ZSWiO nr 7 Bogumiła Olbryś zachęcając młodzież do nauki w Wecie: - Nasi absolwenci mają dobry zawód, poszukiwany na rynku pracy.
Ze względu na pandemię jubileusz odbył się w skromniejszej odsłonie niż planowano. Najpierw w Katedrze Łomżyńskiej została odprawiona Msza św. w intencji pracowników i absolwentów szkoły. Następnie odwiedzono groby nieżyjących już nauczycieli i uczniów. Centralnym punktem oficjalnej części obchodów 70-lecia istnienia Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży była uroczysta gala, która odbyła się w siedzibie przy Stacha Konwy 11.
Wciągnięcie flagi na maszt, odśpiewanie hymnu Polski, pamiątkowe zasadzenie dębu jubileuszowego, symboliczne 70 gołębi na 70-lecie Wety to elementy programu, które miały miejsce na placu szkolnym. Później wszyscy udali się do sali gimnastycznej, by podziwiać występ zespołu ludowego, cheerliderek oraz obejrzeć część artystyczną w wykonaniu młodzieży. Gości powitała dyrektor Bogumiła Olbryś, honorując władze Województwa Podlaskiego, Miasta Łomży, przedstawicieli mediów, sponsorów, absolwentów i długoletnich pracowników szkoły statuetkami Przyjaciel Szkoły.
- Te 70 lat to piękna tradycja, to rzesza wspaniałych absolwentów stanowiących elitę polskiej weterynarii, to historia wielu pokoleń. Szkoła jest także przykładem wspaniałej współpracy z lokalnym samorządem. Dziękuję władzom Łomży, że dbają o to miejsce, że tworzą najlepsze warunki do nauki i pracy jej uczniom i nauczycielom mówił marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki, który składając gratulacje z okazji jubileuszu przekazał wraz z wicemarszałkiem Markiem Olbrysiem na ręce dyrektor Wety okolicznościowy grawerton.
Doniosłego jubileuszu pogratulował szkole zastępca prezydenta Łomży Andrzej Stypułkowski. - Pragnę podziękować wszystkim dyrektorom oraz kadrze pedagogicznej, dzięki którym Zespół Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących 7 stał się łomżyńską perełką, z której możemy być dumni. Szkoła stawia na jakość kształcenia i poszerza swoją ofertę edukacyjną dla uczniów. Mijające 70 lat, to również pozytywny wpływ na kształtowanie społeczeństwa Łomży oraz subregionu łomżyńskiego mówił Andrzej Stypułkowski.
Na uroczystości pojawiło się wielu absolwentów szkoły, m.in. Bogdan Konopka, Główny Lekarz Weterynarii. - Mija 40 lat jak opuściłem mury tej szkoły. Zmieniło się tu praktycznie wszystko. Jest taka nowoczesność, inna roślinność, otoczenie. Ta szkoła w mojej pamięci wydawała się kiedyś taka wielka, a wcale nie jest taka duża. Jako dziecko postrzegamy inaczej. Zostały cudowne wspomnienia, których nikt nie odbierze. Czowiek wchodził w dorosłe życie, był kształtowany przez wspaniałą kadrę pedagogiczną, ludzi z klasą, którzy uczyli kultury, pracy, wymagali podkreślał.
Początki szkoły sięgają 1950 r., kiedy to rozpoczęło działalność dwuletnie Liceum Weterynaryjne II stopnia w Łomży przy ul. Dwornej w domu pana Kowalskiego. Pierwszym dyrektorem szkoły został inż. Stanisław Michalczyk. W 1953 roku Liceum Weterynaryjne przemianowano na czteroletnie Technikum Weterynaryjne. W 1958 r. otwarto Technikum Rolnicze, ale już w 1959 r. ponowiono nabór do Technikum Weterynaryjnego. W 1964 r. szkoła otrzymała sztandar oraz patrona: Ludwika H. Bojanusa.
Obecnie w skład Wety wchodzi technikum kształcące w sześciu kierunkach: m.in. weterynarii, technologii żywności, przetwórstwa mleczarskiego, a także architektury krajobrazu. Jest tu również liceum ogólnokształcące o profilu dietetyk fitness i szkoły branżowe I stopnia, w których do zawodu przygotowują się przyszli wędliniarze i ogrodnicy oraz Policealna Szkoła Zawodowa nr 1 w Łomży.
W ostatnich latach szkoła przeszła m.in. termomodernizację, powstało centrum diagnostyki żywieniowej, uczniowie kształcą się w nowoczesnych pracowniach technicznych.
fot. ZSWiO nr 7/mylomza.pl
Autor: krystian