Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Łomża

Było dostojnie, jak na jubileusz przystało, ale nie tak hucznie jak planowano z powodu wciąż trwającego stanu epidemii. Swoje 70-lecie obchodził Zespół Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 w Łomży, czyli popularna "Weta". W uroczystości, która odbyła się 10 października uczestniczył m.in. zastępca prezydenta Andrzej Stypułkowski.

- Jubileusz ma swoje prawa, cieszę się, że mimo sytuacji epidemicznej z jaką się zmagamy udało się zorganizować to wydarzenie. Gościliśmy wiele znakomitych osób, wśród których byli również nasi absolwenci – mówi dyrektor ZSWiO nr 7 Bogumiła Olbryś zachęcając młodzież do nauki w "Wecie": - Nasi absolwenci mają dobry zawód, poszukiwany na rynku pracy.

Ze względu na pandemię jubileusz odbył się w skromniejszej odsłonie niż planowano. Najpierw w Katedrze Łomżyńskiej została odprawiona Msza św. w intencji pracowników i absolwentów szkoły. Następnie odwiedzono groby nieżyjących już nauczycieli i uczniów. Centralnym punktem oficjalnej części obchodów 70-lecia istnienia Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży była uroczysta gala, która odbyła się w siedzibie przy Stacha Konwy 11.

Wciągnięcie flagi na maszt, odśpiewanie hymnu Polski, pamiątkowe zasadzenie dębu jubileuszowego, symboliczne 70 gołębi na 70-lecie "Wety" – to elementy programu, które miały miejsce na placu szkolnym. Później wszyscy udali się do sali gimnastycznej, by podziwiać występ zespołu ludowego, cheerliderek oraz obejrzeć część artystyczną w wykonaniu młodzieży. Gości powitała dyrektor Bogumiła Olbryś, honorując władze Województwa Podlaskiego, Miasta Łomży, przedstawicieli mediów, sponsorów, absolwentów i długoletnich pracowników szkoły statuetkami "Przyjaciel Szkoły".

- Te 70 lat to piękna tradycja, to rzesza wspaniałych absolwentów stanowiących elitę polskiej weterynarii, to historia wielu pokoleń. Szkoła jest także przykładem wspaniałej współpracy z lokalnym samorządem. Dziękuję władzom Łomży, że dbają o to miejsce, że tworzą najlepsze warunki do nauki i pracy jej uczniom i nauczycielom – mówił marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki, który składając gratulacje z okazji jubileuszu przekazał wraz z wicemarszałkiem Markiem Olbrysiem na ręce dyrektor "Wety" okolicznościowy grawerton.

Doniosłego jubileuszu pogratulował szkole zastępca prezydenta Łomży Andrzej Stypułkowski. - Pragnę podziękować wszystkim dyrektorom oraz kadrze pedagogicznej, dzięki którym Zespół Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących 7 stał się łomżyńską perełką, z której możemy być dumni. Szkoła stawia na jakość kształcenia i poszerza swoją ofertę edukacyjną dla uczniów. Mijające 70 lat, to również pozytywny wpływ na kształtowanie społeczeństwa Łomży oraz subregionu łomżyńskiego – mówił Andrzej Stypułkowski.

Na uroczystości pojawiło się wielu absolwentów szkoły, m.in. Bogdan Konopka, Główny Lekarz Weterynarii. - Mija 40 lat jak opuściłem mury tej szkoły. Zmieniło się tu praktycznie wszystko. Jest taka nowoczesność, inna roślinność, otoczenie. Ta szkoła w mojej pamięci wydawała się kiedyś taka wielka, a wcale nie jest taka duża. Jako dziecko postrzegamy inaczej. Zostały cudowne wspomnienia, których nikt nie odbierze. Czowiek wchodził w dorosłe życie, był kształtowany przez wspaniałą kadrę pedagogiczną, ludzi z klasą, którzy uczyli kultury, pracy, wymagali – podkreślał.

Początki szkoły sięgają 1950 r., kiedy to rozpoczęło działalność dwuletnie Liceum Weterynaryjne II stopnia w Łomży przy ul. Dwornej w domu pana Kowalskiego. Pierwszym dyrektorem szkoły został inż. Stanisław Michalczyk. W 1953 roku Liceum Weterynaryjne przemianowano na czteroletnie Technikum Weterynaryjne. W 1958 r. otwarto Technikum Rolnicze, ale już w 1959 r. ponowiono nabór do Technikum Weterynaryjnego. W 1964 r. szkoła otrzymała sztandar oraz patrona: Ludwika H. Bojanusa.

Obecnie w skład "Wety" wchodzi technikum kształcące w sześciu kierunkach: m.in. weterynarii, technologii żywności, przetwórstwa mleczarskiego, a także architektury krajobrazu. Jest tu również liceum ogólnokształcące o profilu dietetyk fitness i szkoły branżowe I stopnia, w których do zawodu przygotowują się przyszli wędliniarze i ogrodnicy oraz Policealna Szkoła Zawodowa nr 1 w Łomży.

W ostatnich latach szkoła przeszła m.in. termomodernizację, powstało centrum diagnostyki żywieniowej, uczniowie kształcą się w nowoczesnych pracowniach technicznych.

fot. ZSWiO nr 7/mylomza.pl