Rodzaje herbicydów dostępnych w sprzedaży

Do walki z chwastami oraz roślinami inwazyjnymi potrzebne są specjalne herbicydy, które zniszczą i zapobiegną ponownemu rozwojowi tych roślin, a jednocześnie, nie zaszkodzą okolicznym uprawom. W sprzedaży znajduje się bardzo szeroki asortyment preparatów przeciwko chwastom.

Herbicydy selektywne stosowane w uprawach

Jeśli musimy pozbyć się chwastów i roślin inwazyjnych nie szkodząc uprawom, wykorzystamy herbicydy selektywne, które mogą niszczyć rośliny jednoliścienne lub dwuliścienne. Są to preparaty kontaktowe, które używamy bezpośrednio na roślinach, których chcemy się pozbyć. Ich skład jest dobrany w taki sposób, aby nie zaszkodzić okolicznym uprawom.

Podział preparatów ze względu na sposób użycia

Herbicydy możemy również podzielić ze względu na sposób aplikacji. Wyróżniamy preparaty doglebowe oraz dolistne, a także stosowane na obu tych poziomach. Jeśli chcemy odchwaścić duży obszar, wybierzemy herbicydy doglebowe i dolistne. Jeśli natomiast zależy nam na pozbyciu się konkretnych chwastów lub roślin, zastosujemy kontaktowe preparaty dolistne.

Herbicydy o działaniu totalnym

Dostępne są również bardzo silne herbicydy totalne, takie jak glifosat. Są one używane do całkowitego wyniszczenia roślinności na wybranym obszarze. Stosujemy je zwykle w walce z uporczywymi roślinami inwazyjnymi lub podczas przygotowania pola uprawnego do zasiewu. Po zastosowaniu herbicydu totalnego należy oczywiście odczekać, aż szkodliwe substancje zostaną zneutralizowane. Dopiero wtedy możemy obsadzić wybrane stanowisko.