Ser to jeden z podstawowych produktów w diecie osób, które niekoniecznie dbają o swoje odżywianie. Nie oznacza to jednak, że ser nie może być ważnym elementem zdrowej diety. Ser żółty może sprawdzić się np. jako świetna przekąską. Z drugiej strony nie powinniśmy jeść go w zbyt dużych ilościach. Jakich korzyści możemy oczekiwać od spożywania sera żółtego? Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

ser żółty

Ser – największe korzyści ze spożywania żółtego sera?

Jedna czwarta sera składa się z białek (na 100 g sera przypada ok. 25 g białka). Białka stanowią doskonały budulec dla mięśni, podnoszą odporność, biorą udział w procesie wzrostu, rozwoju i naprawy komórek. Nie bez powodu osoby, które chcą zwiększyć masę mięśniową, starają się spożywać jak najwięcej białka. Innym składnikiem odżywczym, który znajduje się w dużej ilości w serze żółtym, jest wapń. Spożycie 100 g sera może dostarczyć dzienne zapotrzebowanie wapnia, ponieważ ta ilość zawiera około 1000 mg. Zawartość wapnia w serze żółtym może się jednak różnić w zależności od odmiany. Na przykład w odmianach twardych i półtwardych - w parmezanie, cheddar i gouda - jest więcej wapnia. Ser zawiera również witaminę D, która pomaga wchłaniać wapń. Około 99% wapnia w ludzkim organizmie jest przechowywane w kościach i zębach. Kolejny 1% to zachowanie tego pierwiastka we krwi i tkankach. Jeśli we krwi nie ma wystarczającej ilości wapnia, organizm niejako usuwa go z kości. Jednak takie pożyczanie nie może trwać długo, ponieważ z czasem kości stają się kruche, co oznacza, że ​​wzrasta ryzyko wystąpienia osteoporozy (choroby szkieletowej charakteryzującej się zmniejszeniem gęstości kości i zwiększeniem ich kruchości). Oprócz wapnia, białek, witaminy D ser zawiera witaminę B12, która bierze udział w tworzeniu czerwonych krwinek. Czerwone krwinki zapewniają dostarczanie tlenu do tkanek i narządów.

Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o serze żółtym?

Ser zawiera stosunkowo dużą ilość tłuszczy. Nie ma jednak podstaw, aby obawiać się spożycia niewielkich porcji sera (ok. 50g dziennie). Mimo dużej zawartości tłuszcza, ser zawiera dobroczynne bakterie, które poprawiają mikroflorę jelitową. To z kolei sprzyja lepszemu rozkładowi i wchłanianiu różnych składników odżywczych oraz usuwaniu toksyn z organizmu. Większość serów zawiera również dużą ilość soli. Nadmierne spożycie soli może podnieść ciśnienie krwi i znacznie zwiększyć obciążenie serca i naczyń krwionośnych. Najlepszym sposobem, aby upewnić się, że nasza dieta jest zdrowa i dostosowana do naszych indywidualnych potrzeb, możemy skorzystać z usługi, jaką jest catering dietetyczny Łomża.