Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Łomża

Kilkadziesiąt tysięcy na ratowanie zabytków cmentarnych
Tegoroczna zbiórka zostanie przeznaczona na renowację metalowych elementów
Ponad 57 tys. zł zebrano podczas jubileuszowej 30. kwesty na rzecz ratowania grobów i pomników zabytkowej nekropolii przy ul. Kopernika. Jak co roku zorganizowało ją Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. Datki były zbierane przez trzy dni.

- Za pieniądze, które uzbieramy chcemy przeprowadzić renowację metalowych elementów, takich jak krzyże na nagrobkach i ogrodzenia, które je otaczają. Większość tych kamiennych zostało już odnowionych w poprzednich latach – poinformował Józef Babiel, wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, który od lat koordynuje zbieranie datków na łomżyńską nekropolię przy ul. Kopernika.

Łomżyńska nekropolia jest jedną z najstarszych w Polsce. Jej początki sięgają 1801 roku. Obejmuje teren cmentarza rzymsko-katolickiego oraz byłych cmentarzy prawosławnego i ewangelicko-augsburskiego. Znajduje się tam ok. 500 zabytkowych nagrobków, m.in. botanika i autora "Flory Polskiej" Jakuba Wagi, pisarza Feliks Bernatowicza, czy pierwszego archeologa północno-wschodniej Polski Alfonsa Budzyńskiego.