Łomżyńska delegacja w Bułgarii
Delegacja z Łomży i władze miasta Pavlikeni
  • Łomżyńska delegacja w BułgariiWystąpienie zastępcy prezydenta Łomży Andrzeja Stypułkowskiego
W ubiegłym tygodniu na zaproszenie burmistrza Pavlikeni - Emanuila Manolova, przebywała w Bułgarii delegacja z Urzędu Miejskiego w Łomży. Nasze miasto reprezentowali: zastępca prezydenta Andrzej Stypułkowski, kierownik Kancelarii Prezydenta Miasta Grzegorz Daniluk oraz inspektor Wydziału Gospodarowania Nieruchomościami Arkadiusz Jabłoński.

Wizyta w Bułgarii rozpoczęła się od pobytu w mieście Kazanłyk, słynącego na całym świecie z Festiwalu Róż. Pod nieobecność mera Galiny Stojanowy delegację z łomżyńskiego Ratusza przyjęła jej zastępca Daniela Koeva. - Rozmowy przebiegały w przyjaznej atmosferze i dotyczyły przyszłej współpracy partnerskiej, bo jesteśmy bliscy podpisania listu intencyjnego z tym miastem – informuje zastępca prezydenta miasta Andrzej Stypułkowski. Był też czas na zwiedzanie, między innymi znajdującego się w południowej części miasta murowanego trackiego grobowca kurhanowego, gdzie zachowały się barwne malowidła ścienne z około 310-290 roku p.n.e.

Kolejnym miastem była Tryavna, położona na północnych stokach Starej Płaniny. Tamtejsze Stare Miasto ze 140 zabytkami jest chronioną strefą architektoniczną. Podczas pobytu łomżanie spotkali się z merem Doncho Zaharievem i zwiedzali najważnie zabytki grodu nad rzeką Trewenska. - Piękne miasto oraz bardzo mili i gościnni ludzie – przekazuje kierownik Kancelarii Prezydenta Miasta Grzegorz Daniluk. Jeszcze zanim "urzędowa" delegacja dotarła do Tryavny, zatrzymała się na chwilę na przełęczy Szipka. Na jej grzbiecie znajduje się Pomnik Wolności upamiętniający stoczone w latach 1877-1878 walki bułgarskich powstańców i rosyjskich wojsk, które doprowadziły po pięciu wiekach do wyzwolenia Bułgarów spod jarzma Imperium Osmańskiego.

Punktem docelowym były jednak obchody 76. rocznicy nadania praw miejskich Pavlikeni, których główna część przypadła na dzień 29 czerwca. Świętowanie rozpoczęło się od nabożeństwa odprawionego w cerkwi Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Następnie złożono kwiaty pod pomnikiem Piotra i Pawła, patronów miasta. Później była sesja Rady Miejskiej, a punkt kulminacyjny stanowiły uroczystości na placu przed budynkiem "obszcziny". Tam odbyła się ceremonia podniesienia flag oraz powitanie zgromadzonych gości przez burmistrza Emanuila Manolova. Nie zabrakło również przemówień. Podczas swojego wystąpienia zastępca prezydenta Łomży Andrzej Stypułkowski pozdrowił społeczność Pavlikeni, życząc rozwijania trwającej od 2017 roku współpracy partnerskiej, między innymi przy realizacji wspólnych projektów.

- Bułgaria to piękny kraj i wspaniali ludzie, o czym mogliśmy się przekonać podczas tych kilku dni pobytu tam – podsumowuje wyjazd do kraju nad Morze Czarne zastępca prezydenta Andrzej Stypułkowski, dziękując za "wspaniałe przyjęcie i opiekę" władzom miasta Pavlikeni. - Tę gościnność odczuwaliśmy na każdym kroku – dodają pozostali członkowie delegacji z Urzędu Miejskiego w Łomży.