Skorzystali z szansy na
Ze wsparcia skorzystały 62 osoby z terenu miasta Łomża i okolic
  • Skorzystali z szansy na W spotkaniu podsumowującym projekt uczestniczył zastępca prezydenta Łomży Andrzej Stypułkowski (z lewej). Obok Dariusz Budrowski, doradca prezydenta Łomży
W Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4 w Łomży odbyło się podsumowanie projektu pn. "Centrum Integracji Społecznej w Łomży szansą na lepsze jutro osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym". Jego wartość wyniosła 1 994 892,55 zł, przy dofinansowaniu 1 430 908,09 zł. Ze wsparcia skorzystały 62 osoby, podnosząc swoje kwalifikacje zawodowe, bądź zdobywając całkiem nowy zawód.

Celem trwającego nieco ponad 2 lata projektu było zwiększenie aktywności społecznej i zawodowej osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym, które pozostawały bez zatrudnienia i zamieszkiwały teren miasta Łomży i okolic. - Gdy zaczynaliśmy była to jedna wielka niewiadoma. Bo jest to obszar szczególny, obszar pracy z drugim człowiekiem. Dziś już wiemy, że możemy przełamać pewne bariery i pokonywać własne słabości. Staraliśmy się przede wszystkim zmienić mentalność wszystkich uczestników, którzy do tego projektu przystępowali, którzy mieli pewne obawy, każdy z nich miał swoją inną historię – mówi kierownik Centrum Integracji Społecznej w Łomży, Radosław Olszewski.

Objętych wsparciem zostało 62 uczestników projektu, z których 25 znalazło stałe zatrudnienie. Wszyscy brali udział w zajęciach reintegracji społecznej i zawodowej, podnosząc lub zdobywając kwalifikacje w zawodach: montera robót wykończeniowych w budownictwie, ogrodnika, kucharza i krawca. Aby otrzymać certyfikat musieli odbyć około 400 godzin szkoleń. Podczas pobytu w Centrum Integracji społecznej otrzymywali miesięczne świadczenie integracyjne wypłacane przez Powiatowy Urząd Pracy w Łomży w wysokości zasiłku dla bezrobotnych. Zdecydowana większość uczestników dokonała osobistego rozwoju, podejmując aktywność społeczną.

Jedną z uczestniczek projektu była Monika Bączek. Mieszkanka Łomży pracowała wcześniej jako kelnerka, ale po urodzeniu dziecka powrót na rynek pracy okazał się dla niej bardzo trudny. Postanowiła się zgłosić i zdobyła nowy zawód krawcowej. - Nauczyłam się szyć, mieliśmy również spotkania ze specjalistami, doradcami zawodowymi i psychologiem, to na pewno pomogło – mówi 29-latka. Teraz czeka na podpisanie umowy ze spółdzielnią socjalną, w której odbywała praktyki. Jak dodaje, uczestnictwo w projekcie pomogło jej "wyjść do ludzi". - Mogę teraz łączyć pracę z wychowaniem córki – dodaje na koniec.

- Próbujemy pomagać osobom potrzebującym na wszelkie możliwe sposoby. Jednym z nich jest realizacja projektów społecznych. Uważamy, że jest to bardzo dobra forma wsparcia przeciwdziałająca wykluczeniu społecznemu – podkreśla zastępca prezydenta Łomży, Andrzej Stypułkowski. Miasto Łomża było liderem projektu, któremu partnerowali Fundacja Forum Inicjatyw Społecznych i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łomży przy współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy w Łomży. - Dzięki zaangażowaniu i współpracy tych instytucji oraz pracowników udało nam się osiągnąć zamierzony efekt – podsumowuje zastępca gospodarza miasta.

Była to pierwsza, pilotażowa edycja projektu CIS. Wraz z początkiem kwietnia rusza kolejny pn. "Regionalne Innowacje Społeczne – Centra Integracji Społecznej województwa podlaskiego", którego wartość wynosi ponad 25 mln zł. Miasto Łomża również i teraz będzie jego liderem, a uczestniczy w nim jeszcze 8 partnerów – powiaty: hajnowski, kolneński, łomżyński, siemiatycki, wysokomazowiecki, zambrowski, gmina Boćki oraz Fundacja Forum Inicjatyw Rozwojowych. Projekt ma być realizowany od 1 kwietnia tego roku do 31 marca 2022 roku. W ciągu 3 lat wsparciem zostanie objętych minimum 700 osób.