Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży zaprasza na wystawę poświęconą Jakubowi Wadze

2 min czytania
Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży zaprasza na wystawę poświęconą Jakubowi Wadze


Łomża świętuje 225. rocznicę urodzin Jakuba Ignacego Wagi – wybitnego botanika i pedagoga, który na zawsze wpisał się w historię miasta i polskiej nauki. Jego pasja do przyrody zaowocowała nie tylko przełomową „Florą polską”, ale także powstaniem Parku Miejskiego, który dziś nosi jego imię.

  • Jakub Ignacy Waga i jego dziedzictwo w sercu Łomży
  • Park Miejski imienia Jakuba Wagi jako zielone serce Łomży

Jakub Ignacy Waga i jego dziedzictwo w sercu Łomży

25 lipca 1800 roku przyszedł na świat Jakub Ignacy Waga, postać niezwykle ważna dla rozwoju botaniki w Polsce. Jego dwutomowe dzieło „Flora polska” to pierwsza kompleksowa praca opisująca ponad tysiąc gatunków roślin z obszaru Królestwa Polskiego, która zrewolucjonizowała podejście do badań nad rodzimą florą. Waga nie tylko tworzył naukowe opracowania, ale także przez trzy dekady kształcił młodzież w Łomży, przekazując im miłość do natury i szacunek dla środowiska.

Jego edukacyjna misja była wyjątkowa – prowadził lekcje z różnych przedmiotów, od geografii po kaligrafię, a terenowe wycieczki botaniczne stały się fundamentem jego metody nauczania. W latach 1833-1839 zorganizował aż 60 takich wypraw, podczas których uczniowie poznawali lokalną przyrodę i uczyli się zasad ochrony środowiska. Dzięki temu Jakub Waga jest uznawany za jednego z pionierów ekologii w Polsce.

Park Miejski imienia Jakuba Wagi jako zielone serce Łomży

W 1842 roku dzięki inicjatywie Wagi powstał w Łomży Ogród Spacerowy, który dziś znany jest jako Park Miejski im. Jakuba Wagi. To miejsce otoczone ulicami Wojska Polskiego, Ogrodową, Nowogrodzką i Glogera stanowi zieloną oazę w centrum miasta oraz pomnik pamięci o zasłużonym botaniku. Park jest wpisany do rejestru zabytków i od ponad pół wieku zdobi go pomnik poświęcony twórcy „Flory polskiej”.

Jakub Ignacy Waga pracował nieprzerwanie aż do swojej śmierci 23 lutego 1872 roku – tego samego dnia wysłał ostatnie materiały do drukarni. Jego życie i działalność pozostają inspiracją dla mieszkańców Łomży oraz wszystkich zainteresowanych ochroną przyrody i historią nauki.

Opierając się na: MBP w Łomży

Autor: krystian