Odszedł Edward Redliński, wybitny pisarz z Podlasia

2 min czytania
Odszedł Edward Redliński, wybitny pisarz z Podlasia

W wieku 84 lat zmarł Edward Redliński, wybitny pisarz związany z Podlasiem. Jego bogata twórczość literacka, obejmująca zarówno prozę, jak i dramaty, pozostanie na zawsze w pamięci miłośników literatury. Przyglądamy się jego życiu i twórczości, które kształtowały literacki krajobraz Polski.

  • Życiorys i wykształcenie Edwarda Redlińskiego
  • Twórczość literacka od wsi podlaskiej po Nowy Jork
  • Nagrody i wyróżnienia
  • Znaczenie twórczości Edwarda Redlińskiego

Życiorys i wykształcenie Edwarda Redlińskiego

Edward Redliński przyszedł na świat 1 maja 1940 roku we Frampolu koło Białegostoku. Jego edukacja była wszechstronna, obejmując zarówno nauki ścisłe, jak i humanistyczne. Ukończył Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej, a także Studium Dziennikarskie Uniwersytetu Warszawskiego. Jego kariera związana była z różnorodnymi mediami, w tym z Gazetą Białostocką, regionalnym radiem oraz warszawskim tygodnikiem Kultura.

Twórczość literacka od wsi podlaskiej po Nowy Jork

Redliński zyskał popularność dzięki swoim tekstom, które często odnosiły się do życia na białostockiej wsi. Jego zbiór opowiadań Listy z Rabarbaru (1967) oraz powieści Awans (1973) i Konopielka (1973) są tego najlepszymi przykładami. W swoich książkach ukazywał barwne postaci i realia życia wiejskiego, co przyniosło mu szerokie uznanie. W późniejszych latach jego twórczość obejmowała także dramaty, takie jak Pustaki (1980) i Jubileusz (1975).

Pisarz spędził dekadę (1981-1991) w Nowym Jorku, co miało duży wpływ na jego twórczość. Trudne doświadczenia emigranta znalazły odbicie w książkach Dolorado i Szczuropolacy (1994). Książka Szczuropolacy została nawet adaptowana na film Szczęśliwego Nowego Jorku w reżyserii Janusza Zaorskiego w 1997 roku. Redliński napisał również scenariusze do kilku filmów, w tym 150 na godzinę Wandy Jakubowskiej (1971) oraz Requiem Witolda Leszczyńskiego (2001).

Nagrody i wyróżnienia

Edward Redliński był wielokrotnie nagradzany za swoją twórczość literacką. W 1966 roku otrzymał III nagrodę dziennikarską im. Juliana Bruna, a cztery lata później I nagrodę. Trzykrotnie w latach 1968, 1974 i 1982 został laureatem Nagrody im. Stanisława Piętaka. Wyróżniony został również Nagrodą Fundacji im. Kościelskich (1974), Nagrodą Literacką im. Wiesława Kazaneckiego (2003), Nagrodą im. Jarosława Iwaszkiewicza za całokształt twórczości (2006) oraz nagrodą marszałka województwa podlaskiego za całokształt (2013).

Znaczenie twórczości Edwarda Redlińskiego

Edward Redliński pozostaje jednym z najważniejszych pisarzy związanych z Podlasiem. Jego prace, zarówno te dotyczące życia na wsi, jak i doświadczeń emigracyjnych, odzwierciedlają głębokie zrozumienie ludzkiej natury i rzeczywistości społecznej. Jego spuścizna literacka, pełna barwnych postaci i realistycznych opisów, będzie inspirować kolejne pokolenia czytelników. Śmierć Redlińskiego to wielka strata dla polskiej literatury, ale jego dzieła będą żyły dalej, przypominając nam o jego nieocenionym wkładzie w kulturę.

Wg inf z: MBP w Łomży

Autor: krystian