Łomżyńskie szkoły czytają „Nad Niemnem”
Przejdź do fotogalerii
  • Łomżyńskie szkoły czytają „Nad Niemnem”
  • Łomżyńskie szkoły czytają „Nad Niemnem”
W przeddzień ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”, w niektórych łomżyńskich placówkach oświatowych odbyła się szkolna odsłona tego wydarzenia. W Szkole Podstawowej Nr 10, oprócz uczniów przebranych w stroje z epoki do wspólnego czytania „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej zasiedli dyrektor placówki Jadwiga Kirejczyk oraz gościnnie - prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski.

Wspólne czytanie lektury odbyło się w Sali Papieskiej, która specjalnie na tę okazję wystylizowana została na pokój w domu Benedykta Korczyńskiego – jednego z głównych bohaterów powieści Elizy Orzeszkowej.

- Głównym celem ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie” jest popularyzacja czytelnictwa oraz wzmocnienie tożsamości narodowej poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury – mówił do uczniów prezydent Mariusz Chrzanowski, zachęcając ich do korzystania z bogatego i wartościowego dorobku naszych narodowych twórców i dziękując za zaproszenie do wspólnego czytania lektury.

- Takie akcje są doskonałą okazją do tego, aby uczniowie docenili wartość czytania oraz spotkali się ze sztandarowymi pozycjami literatury polskiej – mówi dyrektor SP 10 Jadwiga Kirejczyk podkreślając, że lektura „Nad Niemnem” to zbiór nieprzemijających wartości, które szkoła krzewi wśród swoich uczniów.

Przypomnijmy, miejska odsłona ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie” rozpocznie się w sobotę 9 września o godz. 10.00 na deptaku przed siedzibą Miejskiej Biblioteki Publicznej, przy ul. Długiej 13.

Osoby, które przyniosą własny egzemplarz powieści Elizy Orzeszkowej będą mogły go oznaczyć pamiątkową pieczęcią "Narodowego Czytania". Wybrane fragmenty powieści usłyszymy w interpretacji parlamentarzystów, władz Łomży, samorządowców, aktorów Teatru Lalki i Aktora, osób związanych z kulturą, mieszkańców naszego miasta, uczniów łomżyńskich szkół i przyjaciół biblioteki.

Tegorocznej odsłonie "Narodowego Czytania" towarzyszyć będą: wystawa „Kwiaty znad Niemna", występ Żakliny Olchowik "Na Niemien" oraz kiermasz książek.