Jak odświeżać i czyścić tapicerkę meblową?

Tapicerowane meble, ozdobne poduszki oraz tekstylne akcesoria, takie jak puszyste dywany shaggy lub długie zasłony sięgające ziemi – każdy z tych przedmiotów sprawi, że Twoje mieszkanie będzie przytulne i lepiej w nim odpoczniesz. Coraz to nowe trendy w wyposażeniu wnętrz sprawiają że na rynku pojawiają się kolejne fikuśne i przyjemne dodatki do twojego gniazdka. Z drugiej strony, ze względu na wszędobylski kurz, te przedmioty należy też raz na jakiś czas posprzątać. A to nie zawsze już jest takie łatwe. Miękkiego koca ani grubej narzuty nie można tak po prostu włożyć do pralki i wyprać, a częste korzystanie z usług pralni chemicznej powoduje znaczne koszty. Na szczęście są rozwiązania typu generatory pary lub steamery, które pomogą szybko i łatwo odświeżyć wymagające, niestandardowe tekstylia.

Czym jest generator pary i steamer?

Działanie gorącej pary jest powszechnie znane – umożliwia ona wygładzanie zagnieceń, dlatego tak popularne są żelazka parowe, które umożliwiają zwilżanie tkanin i szybsze prostowanie włókien. Ale nie każdy wie, że gorąca para jest też w stanie zabić wirusy i patogeny oraz usunąć bakterie, które wywołują nieprzyjemne zapachy. Stacja pary i parownica to dwa bardzo praktyczne urządzenia, wytwarzające duże ilości pary pod wysokim ciśnieniem. Oba z nich mogą być wykorzystywane do odświeżania grubych tkanin tapicerowanych w każdym ustawieniu – w poziomie lub w pionie.

Parownica ma lekką głowicę i długi przewód parowy. Takie cechy pozwalają na częste odświeżanie firanek i zasłon wiszących na karniszu, bez potrzeby ich zdejmowania i całkowitego prania. Wszystko przebiega szybko, sprawnie i bezproblemowo. Pełen zakres ciekawych parownic możesz poznać na https://www.ranking-zelazek.pl/parownica/.

Co więcej, znaczna moc pary tworzona przez generator pozwala na przenikanie na wskroś nawet grubych tkanin tapicerowanych, które są wykorzystywane do obicia kanap lub foteli. Wysokie ciśnienie pozwala na wtłoczenie pary przez tkaninę nawet w gąbkę, aby ją także odświeżyć, usunąć zastana domowe zapachy oraz zdezynfekować. Jeżeli masz w domu małe dzieciaczki, będzie to dla Ciebie szczególnie korzystne.

Jak usuwać plamy z tapicerki?

Odświeżanie parą to skuteczna metoda, ale ma swoje ograniczenia. Ciężką samą parą usunąć spore, trudne plamy. Tu z pomocą przychodzą kolejne sposoby, np. soda oczyszczona. Gdy zabrudzisz fotel, kanapę czy dywan, rozsyp kilka łyżeczek sody na powstałą plamę. Delikatnie ją wetrzyj za pomocą szczotki z miękkim włosiem, a następnie pozostaw na mniej więcej godzinę. Po tym czasie starannie zbierz sodę za pomocą odkurzacza. Cząsteczki plamy powinny połączyć się z sodą, by je łatwo usunąć z mebli i cieszyć się olśniewającą czystością.