Trener Tysiąclecia w Hali Kultury
Przejdź do fotogalerii
  • Trener Tysiąclecia w Hali Kultury
  • Trener Tysiąclecia w Hali Kultury
  • Trener Tysiąclecia w Hali Kultury
  • Trener Tysiąclecia w Hali Kultury
  • Trener Tysiąclecia w Hali Kultury
W Łomży otwarto wystawę pt. „100. rocznica urodzin Kazimierza Górskiego, Trenera Tysiąclecia” przygotowaną przez Muzeum Sportu i Turystyki wraz z Fundacją Kazimierza Górskiego. Uroczyste otwarcie ekspozycji, któremu towarzyszył materiał filmowy „Pan Kazimierz i Jego Orły” odbyło się 11 stycznia w Hali Kultury na Starym Rynku.

- Poprzez tą wystawę możemy upamiętnić postać wspaniałego trenera jakim był Kazimierz Górski. Jesteśmy tak naprawdę w przeddzień wyboru nowego selekcjonera reprezentacji Polski i chciałoby się, aby miał on takie sukcesy jak bohater dzisiejszej ekspozycji - powiedział podczas wernisażu prezydent Mariusz Chrzanowski, dziękując jednocześnie inicjatorom i organizatorom tego wydarzenia.

Do wspaniałych wyników, jakie ze swoimi „Orłami” osiągał Kazimierz Górski nawiązał w swojej wypowiedzi wicemarszałek województwa podlaskiego Marek Olbryś. Zachęcił jednocześnie młodych ludzi do wzorowania się na „Trenerze Tysiąclecia”.

- Kazimierz Górski miał nie tylko sukcesy na niwie sportowej, ale był również wielkim autorytetem, a tych w dzisiejszych czasach mam wrażenie brakuje i dlatego powinniśmy o nich mówić - mówił z kolei prezes Podlaskiego Związku Piłki Nożnej Sławomir Kopczewski.

Głos zabrał również prezes Fundacji Kazimierza Górskiego Janusz Jasionek, który przypomniał, że otwarta w Hali Kultury wystawa gościła już w Parlamencie Europejskim i Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej. Na zakończenie przekazał na ręce prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego medal wyprodukowany na okoliczność 50- lecia zdobycia złotego medalu przez polskich piłkarzy w Monachium.

Sławomir Majcher dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki mówił o wyjątkowości postaci Kazimierza Górskiego - Jest naszym obowiązkiem o nim i jego „Orłach” pamiętać - podkreślił i zachęcił wszystkich do oglądania ekspozycji.

Wyjątkowym gościem wydarzenia był syn Kazimierza Górskiego - Dariusz Górski.

- Dla mnie ta wystawa jest podróżą sentymentalną. Mówi o wydarzeniach, które moje pokolenie widziało na żywo - powiedział, dziękując za zaproszenie na uroczyste jej otwarcie.

Wystawa „Kazimierz Górski ” została przygotowana z okazji jubileuszu 100- rocznicy urodzin trenera legendy i z pewnością zainteresuje nie tylko sympatyków piłki nożnej. Odwiedzający zobaczą na dwudziestu planszach, stu zdjęciach, historię życia naszego doskonałego szkoleniowca. Są prywatne fotografie Kazimierza Górskiego, ale także te związane z futbolem. Na ekspozycji przedstawiona jest jego kariera piłkarska i trenerska od Lwowa - miasta jego urodzenia - poprzez największe sukcesy reprezentacyjne i klubowe, aż po dom w Warszawie.

Polscy piłkarze pod wodzą Kazimierza Górskiego po pamiętnym remisie 1:1 z Anglią 17 października 1973 roku na Wembley, awansowali na mistrzostwa świata 1974 w RFN, w których zajęli trzecie miejsce.

Prowadzeni przez słynnego szkoleniowca dwukrotnie wywalczyli też medal olimpijski - złoty w 1972 roku i srebrny cztery lata później. Wybitny trener zmarł w 2006 roku w wieku 85 lat.

Ekspozycja w ostatnich latach była prezentowana m.in. w Nowym Jorku, w Parlamencie Europejskim w Brukseli, we Lwowie, Łucku, w Sejmie RP oraz na Stadionie Narodowym. W łomżyńskiej Hali Kultury można ją będzie oglądać do 11 lutego br.
.