Westie to małe, białe pieski o radosnej naturze. Jeśli jesteś właścicielem czworonoga tej rasy, na pewno obawiasz się o to, że jego pielęgnacja jest kłopotliwa. Wszak biała sierść wymaga zachodu, aby była czysta i lśniąca. W przypadku westie nie masz się czym denerwować. Futerko tego czworonoga jest szorstkie i grube, a przez to odporne na brud. Oczywiście nie oznacza to, że jego utrzymanie w dobrym stanie nie wymaga zachodu. Podpowiemy Ci jak dbać o sierść westie, aby Twój pupil zachwycał.

Jakie zabiegi pielęgnacyjne wykonywać u psa rasy west highland white terrier?

West highland white terrier, czyli pies na polowania

Czy wiesz, że westie wyhodowano z myślą o polowaniach na wydry, lisy i szkodniki? Rasa powstała dzięki temu, że spośród szorstkowłosych terrierów ze Szkocji do reprodukcji wybrano białe szczenięta. Król Anglii Jakub I zażyczył sobie, aby przywieziono mu białe psy kopiące w ziemi. Prawdopodobnie miał na myśli właśnie west highland white terriery.

Kiedy pułkownik Edward Malcolm Poltalloch brał udział w polowaniu, przez przypadek zastrzelono jego ulubionego terriera, który miał rude umaszczenie. Od tego momentu myśliwy poprzysiągł, że będzie miał jedynie białe psy. Po tym wydarzeniu zaczął hodować westie. Jednak współczesny wzorzec rasy ukształtował się dopiero w latach 20 XX wieku.

Charakter westie

Westie jest przyjacielski, zawadiacki i skory do psoty. Swoich domowników wprost uwielbia. To także pies bezkonfliktowy i posłuszny. Westie lubią aktywność fizyczną i ruch na świeżym powietrzu. Jako właściciel westie, pomyśl o długich spacerach po parku ze swoim pupilem. Sprawisz mu prawdziwą przyjemność, jeśli kupisz mu kilka psich zabawek. Twój czworonożny przyjaciel nie pogardzi także gonitwą za frisbee.

W przypadku, gdy zaniedbasz potrzebę ruchu westie, stanie się on kapryśny i będzie grymasił. Ta rasa jest również dość uparta, dlatego warto szkolić swojego ulubieńca już od pierwszych miesięcy życia.

Jak wygląda westie?

Westie to psy niewielkich rozmiarów. Wyróżniają się śnieżnobiałą, gęstą i bujną sierścią. Z kolei wnętrze uszu i brzuch mają lekko szarą barwę. Na uwagę zasługują ciemne oczy, które wspaniale kontrastują z jasnym futerkiem. Głowa westie jest proporcjonalna do reszty ciała — nieco kwadratowa i zakończona krótką kufą. Rasa posiada mocny tułów, który podtrzymują średniej wielkości łapki. Ogon westie jest prosty i długi, lekko kieruje się ku górze.

Jak dbać o sierść westie?

Sierść westie jest dwuwarstwowa. Składa się z miękkiego, krótkiego i zwartego podszerstka oraz długiego i twardego włosa okrywowego. Aby Twój czworonożny przyjaciel zachował wygląd charakterystyczny dla jego rasy, powinien być regularnie trymowany. Zabieg ten jest konieczny, ponieważ pozbawia martwej sierści i podszerstka. Ten ostatni często filcuje się, utrudniając wentylację (co prowadzi do stanów zapalnych).

Szczotkowanie — podstawa pielęgnacji futerka westie

Szczotkowanie westie to podstawowy zabieg pielęgnacyjny. Dzięki niemu usuniesz martwy włos i przyspieszysz porost nowego futerka. Regularne szczotkowanie zapobiega powstawaniu supełków i filcowaniu. Swojego ulubieńca szczotkuj przynajmniej dwa razy w tygodniu. Czesz futerko od samej skóry i prowadź szczotkę powoli. Zatrzymuj się wtedy, kiedy natrafisz na supeł. Do szczotkowania wybieraj akcesoria z naturalnego, twardego włosia. Do usuwania podszerstka idealnie sprawdzi się szczotka z metalowymi drucikami (pudlówka). Oczywiście przyda Ci się także szczotka druciana z gładko zakończonymi drucikami. Wykorzystasz ją, aby rozczesać dłuższe partie włosów.

Same szczotki to nie wszystko. Zainwestuj również w grzebienie: o średnio rozstawionych ząbkach (usuną martwy włos po trymowaniu) i o rzadko rozstawionych ząbkach (nadają się do czesania kończyn).

Nigdy nie rozczesuje sierści westie na sucho. Przed zabiegiem spryskaj futerko swojego ulubieńca dedykowaną odżywką.

Kąpiel westie

Westie należy kąpać, używając szamponu przeznaczonego dla psów o szorstkiej sierści. Do pierwszego mycia możesz jednak zastosować szampon do białego futerka. Jeśli przyjdziesz do profesjonalnego salonu groomerskiego, specjalista tak dobierze kosmetyki, aby Twój pupil miał jak największy komfort. Bez dobrej odżywki ani rusz. To ona pozwoli dokładnie rozczesać gęstą i grubą sierść westie. W trakcie suszenia psi fryzjer również użyje odżywki, jednak tym razem w sprayu. Dzięki temu futerko Twojego ulubieńca pozostanie gładkie i nie będzie się elektryzowało.

Nie tylko szczotkowanie i kąpiel pozwolą Twojemu psu zachować piękny wygląd. Zadbaj również o pielęgnację jego oczu, uszu i zębów. Jeśli chodzi o tę ostatnią, to musisz wiedzieć, że westie mają tendencję do odkładania się kamienia nazębnego. Natomiast jeśli zaniedbasz higienę oczu, na pyszczku Twojego ulubieńca mogą pojawić się brzydkie zacieki.

Westie to pieski wesołe, zabawne i ujmujące. Ich futerko nie jest trudne w utrzymaniu, jednak wymaga systematycznej pielęgnacji. Warto o tym pamiętać, decydując się na tę rasę.

 

Sprawdź naszą ofertę na stronie: https://studio4dogs.pl/