Nauczyciele języka niemieckiego z całej Polski spotkali się w Łomży
Przejdź do fotogalerii
Blisko setka edukatorów z całej Polski wzięła udział w XIX Ogólnopolskim Zjeździe Nauczycieli Języka Niemieckiego, który odbył się w Łomży. Wydarzenie pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Łomża, Ambasady Niemiec i Austrii oraz Marszałka Województwa Podlaskiego zorganizował łomżyński oddział PSNJN.

W programie tegorocznego zjazdu, oprócz oficjalnej inauguracji, merytorycznych wykładów, seminariów i warsztatów, były również wycieczki po Łomży i regionie oraz spotkania z ciekawymi ludźmi. Jednym z punktów harmonogramu była także wizyta w Urzędzie Miejskim w Łomży i spotkanie z prezydentem Mariuszem Chrzanowskim, który w trakcie rozmów podkreślał dużą aktywność łomżyńskiego oddziału PZNJN w propagowaniu języka Goethego w naszym mieście, poprzez liczne konkursy i projekty.

- Znajomość języka niemieckiego otwiera wiele możliwości, chociażby w kontekście poszukiwania pracy – mówił prezydent, wskazując na relacje gospodarcze Polski i Niemiec.

- Mamy w Łomży bardzo dużą liczbę nauczycieli języka niemieckiego, a dzięki projektom edukacyjnym, które realizujemy, nasza młodzież wyjeżdża za zachodnią granicę na różnego rodzaju staże zawodowe i wymiany, co jest z pewnością impulsem do nauki tego języka – podkreślał.

Na spotkaniu obecni byli m.in.: Andreas Stadler – Ambasador Republiki Austrii, Valerio Trabant – zastępca kierownika wydziału kultury Ambasady Republiki Federalnej Niemiec, Grzegorz Palka – burmistrz miasta Nowogród oraz Patrycja Tajer – przedstawicielka Instytutu Goethego w Warszawie, w ramach którego możliwe jest realizowanie projektów edukacyjnych związanych z lekcjami języka niemieckiego, staży i wymiany młodzieży.

Prezydent miasta poinformował, że w najbliższym czasie w Urzędzie Miejskim w Łomży zostanie zorganizowane spotkanie z dyrektorami szkół, w których prowadzone są lekcje niemieckiego, w celu omówienia możliwości skorzystania z oferty instytutu.

XIX Ogólnopolski Zjazd Nauczycieli Języka Niemieckiego odbywał się w dniach 23 – 25 sierpnia. Wydarzenie miało na celu nie tylko integrację środowiska pedagogicznego, ale przede wszystkim dostarczenie nowych pomysłów na organizacje ciekawych lekcji.