Czy naprawdę wiesz, co dzieje się z Twoimi zapasami paliwa?

Jeśli chodzi o logistykę, każda firma jest zagadką. Musisz ustalić, gdzie są twoje towary, gdzie muszą trafić, jak je tam dowieziesz i ile to będzie kosztować. To nie jest łatwe. A w przypadku branży transportowej te wyzwania stają się jeszcze bardziej złożone, gdy dodamy do tego dynamiczne ceny paliw. Każda firma ma nieco inne potrzeby logistyczne. Jednak dla prawie każdej firmy w każdej branży, śledzenie paliwa jest niezbędne do utrzymania rentowności i efektywności. Przyjrzyjmy się zatem, dlaczego tak jest i co można z tym zrobić...

Dlaczego śledzenie paliwa jest tak ważne?

Paliwo zawsze stanowiło ważną część logistyki i transportu. Ale nigdy nie było ważniejsze niż teraz. Hurtowa sprzedaż oleju napędowego jest dzisiaj coraz bardziej popularna. Z kilku powodów:

  • Przeżywamy przedłużający się okres wysokich cen paliw. Wynika to z rosnącego popytu na rynkach wschodzących, malejącej podaży paliw, zmian w polityce rządowej i większej liczby przepisów dotyczących emisji. Chociaż oczekuje się, że w przyszłości sytuacja ta ustabilizuje się, na razie ceny paliw są zmienne.
  • W ciągu ostatniej dekady branża logistyczna rozwijała się agresywnie. Dzieje się tak za sprawą handlu elektronicznego i zakupów online, sieci dystrybucji i sprzedaży online oraz zmieniającego się sposobu, w jaki ludzie kupują swoje towary.
  • Nadawcy żądają od branży logistycznej większej przejrzystości. Chcą wiedzieć, co dzieje się z ich towarami na każdym etapie procesu transportowego. Chcą wiedzieć, jak paliwo wpływa na ich koszty.
  • Popyt na zrównoważony rozwój również jest na najwyższym poziomie. Ludzie domagają się od firm logistycznych stosowania bardziej ekologicznych paliw i praktyk przyjaznych środowisku. Wywiera to większą presję na śledzenie paliwa.

Śledzenie paliwa w logistyce: Jak to się obecnie robi

Załadowcy, logistycy i menedżerowie łańcucha dostaw śledzą obecnie swoje paliwo za pomocą różnych nieefektywnych metod, w tym ręcznego wprowadzania danych, arkuszy kalkulacyjnych i dzienników pisanych ręcznie. Śledzenie paliwa jest obecnie jednym z najbardziej ręcznych i opartych na papierze procesów w branży logistycznej. W rezultacie załadowcy nie wiedzą, gdzie znajduje się ich paliwo i gdzie było. Jest to szczególnie problematyczne dla firm, które korzystają z paliw odnawialnych lub alternatywnych. Jak zamierzasz śledzić te paliwa, jeśli nie wiesz, dokąd zmierzają? Wiele firm polega również na jednym dostawcy paliwa dla wszystkich swoich potrzeb. Oznacza to, że nie mają one pojęcia, ile paliwa faktycznie zużywają od swojego dostawcy. Nie mają więc pojęcia, za ile paliwa płacą. Koszty niedokładnego śledzenia paliwa są ogromne.