Jak wybrać rolety, aby ich rodzaj i kolorystyka pasowały do wnętrza?

Dzięki roletom Twoje wnętrze pozostanie zaciemnione i nie nagrzeje się tak szybko. Jednak, dobierając przesłony okienne, kieruj się nie tylko ich funkcjonalnością, ale i designem. Skup się na ich kolorystyce i rodzaju. Podpowiemy Ci, jakie rolety najlepiej sprawdzą się w salonie, kuchni i gabinecie.
Przepuszczalność światła, czyli jak rolety chronią Twoje wnętrze przed słońcem
Rolety materiałowe chronią Twoje wnętrze przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Jednak nie wszystkie przesłony okienne mają tę samą przepuszczalność. Jeśli zależy Ci na większym zaciemnieniu, wybierz rolety z materiałów podgumowanych. Są one szczególnie przydatne, jeśli mieszkasz na parterze lub Twoje okna wychodzą na wschód. W tym wypadku rolety z tkanin nieprzenikających ochronią Cię nie tylko przed nadmiarem światła, ale także przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów. Dodatkowo więc zapewnisz sobie prywatność. Solidne zacienienie uzyskasz także, wybierając rolety z ciemniejszych tkanin i o ciaśniejszym splocie. Z kolei, kiedy lubisz dobrze doświetlone wnętrza, postaw na rolety o jasnych barwach i z delikatnych materiałów.
Jak dobrać kolor rolet do pomieszczenia?
Kwestia doboru kolorystyki przesłon okiennych jest indywidualna. Jednak rolety możesz wybrać, kierując się:
- harmonią — barwa rolet powinna pasować do kolorystyki ścian,
- oddziaływaniem barw na nastrój — kolory ciemne mogą powodować przygnębienie, natomiast jaskrawe — poddenerwowanie,
- dopasowaniem rolet do oświetlenia — jasne, lekkie kolory dobrze sprawdzą się w pomieszczeniu od północy, natomiast ciemniejsze i nieprzezroczyste będą współgrały z wnętrzami usytuowanymi od południa i wschodu.
Rolety o barwach ciepłych nadają wnętrzu przytulności i kameralności. Pomieszczenie wydaje się cieplejsze i bardziej przyjazne. Jeśli Twój pokój lub kuchnia są w ciągu dnia jasno oświetlone, postaw na rolety w chłodniejszych barwach — zieleni, błękitu i bieli. Tego typu kolorystyka przesłon okiennych sprawdzi się również w gabinetach, domowych bibliotekach i pokojach, które mocno się nagrzewają.
Z kolei w jasnej sypialni doskonale zaprezentują się rolety w ciemnych barwach. Nie tylko ochronią wnętrze przed nadmiernym promieniowaniem, ale także stworzą kontrast z pastelowymi ścianami. Bardzo kolorowe i wzorzyste ściany złagodzą przesłony okienne utrzymane w jasnej, stonowanej kolorystyce.
Klasyczne, rzymskie czy dzień/noc? Jakie rolety wybrać?
Producenci wprost prześcigają się w wymyślaniu najróżniejszych przesłon okiennych. Zmienia się ich kolorystyka, grubość materiałów i faktury. Tym, co jednak pozostaje niezmienne, są rodzaje rolet. Wyróżniamy:
- rolety klasyczne,
- rolety rzymskie,
- rolety dzień/noc.
Rolety klasyczne — od lat znane i cenione
Proste, uniwersalne, powiedzielibyśmy nawet, że zwykłe. Jednak przesłony klasyczne wcale takie zwykłe nie są. Na przykład rolety z Białegostoku występują w wielu barwach, mają różnorodne faktury i co najważniejsze — dopasujesz je kształtu i wielkości swojego okna.
Rolety klasyczne mogą być ognio- i wodoodporne, mocno przepuszczające światło lub całkowicie zacieniające. Wszystko zależy od tego, czego aktualnie poszukujesz.
To nic innego, jak fałdy tkaniny nawinięte na rolkę. Kiedy je zwijasz, tworzą się na nich finezyjne fale. Materiał nie okręca się wokół wałka, ale unosi poprzez specjalne sznurki umieszczone po bokach przesłon. Wysokopółkowe rolety rzymskie wzmacniają fiszbiny i dekorują falbany. Sprawdzą się zarówno we wnętrzu klasycznym, jak i nowoczesnym.
Rolety dzień/noc
Tego typu przesłony okienne składają się z dwóch warstw materiału, które na siebie nachodzą. Jeden z pasów jest wykonany z tkaniny zacieniającej, drugi natomiast — z delikatnej i przepuszczającej światło. Pomiędzy owymi pasami występują przerwy. Rolety dzień/noc ustawisz tak, żeby zacieniały wnętrze lub tak, aby dochodziła do niego większa ilość światła.
Klasyczne, dzień/noc i rzymskie — wybieraj spośród wielu rodzajów rolet. Ich kolorystyka może być dowolna. Barwę przesłon dobierz na zasadzie kontrastu lub harmonii. Wiele jednak zależy od przeznaczenia wnętrza i jego naturalnego oświetlenia.
Sprawdź na naszej stronie: https://roletimo.pl/
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski