Leczenie kanałowe — czy boli? Jakie są wskazania do leczenia?

Leczenie kanałowe (zwane także endodontycznym) to wciąż jedna z najczęściej wykonywanych czynności stomatologicznych. Jest ratunkiem dla zębów z nieodwracalnym stanem zapalnym miazgi, stanem zapalnym kości wyrostka zębodołowego lub bardzo zniszczonych. Wciąż krąży wiele mitów o silnym bólu, który towarzyszy leczeniu kanałowemu. Warto jednak pamiętać, że postęp medycyny był w ostatnich latach bardzo duży - obecnie stosuje się innowacyjne urządzenia i wysokiej jakości znieczulenia, dzięki którym wszystkie etapy leczenia przebiegają bezboleśnie.

Wskazania do leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe bardzo często jest jedynym zabiegiem, który może ocalić ząb i uchronić go przed ekstrakcją. Wśród wskazań do jego wykonania znajdują się najczęściej:

  • stany zapalne miazgi zęba
  • całkowita lub częściowa martwica miazgi zęba
  • silne, trudny do zniesienia ból zęba, nie reagujący na inne formy leczenia stomatologicznego
  • głębokie ubytki próchnicze
  • widoczne zmiany patologiczne na zdjęciu rentgenowskim w miejscu wierzchołka korzenia
  • wskazania protetyczne - np. przed założeniem mostu czy korony
  • zwichnięcie lub złamanie zęba

Leczenie kanałowe jest konieczne również w sytuacjach, gdy pojawi się wskazanie ponownego wypełnienia kanałów korzeniowych. Przykładowo w sytuacjach, gdy wcześniejsze ich wypełnienie wykonano nieprawidłowo lub niedokładnie. Zabieg nosi wówczas nazwę reendo.

Czy leczenie kanałowe boli?

Leczenie kanałowe ma na celu umożliwienie zachowania w łuku zębowym chorego lub uszkodzonego zęba, co zawsze jest lepszą opcją niż jego usunięcie. Ząb z patologicznie zmienioną miazgą generuje ogromny ból, często trudny do zniesienia. Dzięki endodoncji możemy całkowicie wyleczyć ząb i zlikwidować wszystkie dolegliwości bólowe - choćby z tego powodu warto zdecydować się na taką formę leczenia. Wiele osób nie wie jak dokładnie przebiega leczenie kanałowe, nie rozumie całego procesu, a niewiedza wiąże się z obawami i strachem. Ponadto wciąż krążą mity o dużym bólu podczas czynności stomatologicznych. 

Niewielki dyskomfort może być odczuwany na samym początku, w momencie podawania znieczulenia miejscowego. Wkłucie trwa jednak kilka sekund, po czym pacjent przestaje odczuwać wszelkie bodźce zewnętrzne (dotyk, temperatura, ból). Nie ma możliwości, aby jakiekolwiek etapy leczenia kanałowego były odczuwane. Można więc potwierdzić, że całe leczenie kanałowe przebiega bezboleśnie. Po ustąpieniu znieczulenia może pojawić się pewien ból i obrzęk dziąsła, co jest naturalną reakcją tkanek na ingerencję w ich strukturę. Nie jest on jednak duży, możemy go tłumić powszechnie dostępnymi środkami przeciwbólowymi i znika po 2-3 dniach. 

Ból podczas leczenia kanałowego może pojawić się w momencie, gdy zabieg wykonywany jest przez niedoświadczoną osobę. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego stomatologa, mającego wieloletnie doświadczenie w endodoncji. Poleca się leczenie kanałowe pod mikroskopem w Warszawie, dzięki czemu wszystkie kanały zęba widoczne są w znacznym powiększeniu i z dużą dokładnością.