Sukces uczennicy Szkoły Podstawowej Nr 1 w Łomży
Przejdź do fotogalerii
  • Sukces uczennicy Szkoły Podstawowej Nr 1 w Łomży
Hanna Horoszewska uczennica kl. VIII A Szkoły Podstawowej Nr 1 w Łomży zdobyła tytuł laureata za pracę „O tym szumią drzewa i mówią kamienie” w konkursie „Bez Przedawnienia – Prawda i Pamięć o Piaśnicy i Obławie Augustowskiej”, organizowanym przez Pomorskiego Kuratora Oświaty we współpracy z Podlaskim Kuratorem Oświaty, pod patronatem Ministra Edukacji i Nauki, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewody Pomorskiego, Wojewody Podlaskiego, Arcybiskupa Metropolity Gdańskiego. W konkursach: literackim, fotograficznym i filmowym wzięło udział osiemdziesięciu czterech uczniów z województwa pomorskiego i podlaskiego.

5 listopada 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyła się uroczysta gala podsumowująca I Edycję Międzyregionalnego Patriotycznego Projektu Edukacyjnego, którego celem było propagowanie wiedzy o zbrodniach ludobójstwa. Gości spotkania przywitała Pomorska Kurator Oświaty, pani Małgorzata Bielang. Na uroczystości obecni byli znakomici goście: m.in. Dariusz Drelich, Wojewoda Pomorski, zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej, dr Marek Szymaniak, dyrektor Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego, Wiktor Kamieński, przedstawiciele samorządu i Kościoła. W imieniu Instytutu Pamięci Narodowej Oddziału w Gdańsku obecny był dr Daniel Czerwieński. Na uroczystości nie mogło zabraknąć uczestników konkursu wraz z opiekunami. To niecodzienne wydarzenie uświetnił koncert „Chopin … inspiracje”.

Zebrani na gali goście mieli okazję obejrzeć film nagrany w ramach konkursu oraz zdjęcia wykonane przez młodzież uczestniczącą w projekcie, a także wysłuchać fragmentów nagrodzonych prac. Po podsumowaniu działań realizowanych w ramach projektu uczestnicy konkursów otrzymali nagrody i wyróżnienia z rąk Pomorskiego Kuratora Oświaty. Zwieńczeniem gali podsumowującej projekt było symboliczne zapalenie zniczy i oddanie hołdu ofiarom Zbrodni Pomorskiej i Obławy Augustowskiej.

Zbrodnia Pomorska i Obława Augustowska to przykłady mordów popełnionych przez Niemców i Sowietów. Projekt zorganizowany przez Kuratorów Pomorskiego i Podlaskiego łączy te dwie zbrodnie i ocala od zapomnienia wydarzenia, które tragicznie wpisały się w historię polskich ziem - Podlasia i Pomorza. Mimo prób zacierania śladów, prawda i pamięć o nich nie przedawniają się. Bezpośrednich świadków wydarzeń sprzed osiemdziesięciu lat jest coraz mniej - odchodzi bowiem pokolenie pamiętające II wojnę światową. Wciąż brakuje dokumentów, poszukiwane są ofiary i miejsca pochówku. Z piętrzącymi się problemami badawczymi zmaga się Instytut Pamięci Narodowej, który walczy o prawdę dla przyszłych pokoleń. Wielką rolę projektu podkreślił Piotr Karczewski, doradca Prezydenta RP, mówiąc, iż „To bardzo ważna inicjatywa, pokazująca, co się działo w pierwszych dniach II wojny światowej i co się również działo po jej zakończeniu”. Zaś zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, dr Marek Szymaniak, odnosząc się do aktywnego udziału uczniów w projekcie stwierdził, „Ta historia, jakże bolesna, jakże trudna dla przyswojenia, jest niesiona przez przedstawicieli młodego pokolenia”.

Ogromną rolę projektu dla upamiętnienia tragicznej przeszłości ziemi Pomorskiej i Podlaskiej dostrzegł Minister Edukacji i Nauki, który wystosował list do zebranych na gali gości, odczytany przez Wojewodę Pomorskiego. W liście Minister m.in. napisał: „Chciałbym wyrazić swoje uznanie dla organizatorów projektu (…). Dzisiejsza gala jest dowodem, że pamięć o zamordowanych patriotach nadal trwa”.

Wielkie uznanie należy się także zwycięzcom konkursów, w sposób szczególny Hani Horoszewskiej, która, zdobywszy tytuł laureata, dała wyraz nie tylko swoim wysokim umiejętnościom literackim, ale także udowodniła, że bliskie są jej idee propagowane przez twórców projektu.

Tekst nadesłany