Elektryk opis zawodu

Do zadań zawodowych elektryka należy przede wszystkim montaż, konserwacja albo naprawa instalacji elektrycznych. Za pomocą specjalistycznych urządzeń dokonuje on przeglądu instalacji, sprawdza jej stan, diagnozuje poziom i typ uszkodzenia. Albo reguluje jej parametry. Praca elektryka może mieć też bardziej perspektywiczny charakter z punktu widzenia nieruchomości wykonywanie planów instalacji elektrycznych, organizowanie prac remontowych i sporządzanie ich harmonogramu. W jego kompetencjach leży też projektowanie samych instalacji oraz całych sieci energetycznych. Elektryk może też pracować jako kontroler, dokonywać kontrolnych pomiarów i wystawiać zaświadczenia.
Szerszy opis zawodu elektryka dostępny jest na stronie https://www.zlecenia.pl/blog/elektryk-czym-sie-zajmuje/.
Elektryk wymagania zawodowe
Zawód elektryka zdobyć można już na etapie szkoły średniej. Wybierając szkołę branżową w zawodzie elektryk, co przygotowuje do bardziej praktycznego aspektu tej pracy, albo technikum elektryczne, które nieco poszerza wiedzę i szkoli przyszłego projektanta sieci elektrycznych. Oprócz szkoły elektryk musi też wyrobić sobie uprawnienia SEP dla grupy 1 20 kV, zdobyć prawo jazdy oraz po prostu nabierać doświadczenia w pracy przy konserwacji i montażu instalacji elektrycznych. W tym zawodzie wskazane są umiejętności zespołowe, umiejętności techniczne, sprawność manualna, dokładność, odpowiedzialność, dyspozycyjność i tolerancja na zmienne warunki pracy.
Więcej o tym jak zostać elektrykiem zostało napisane na portalu https://www.zlecenia.pl/blog/jak-zostac-elektrykiem/.
Elektryk warunki pracy
Praca elektryka z samego swojego rodzaju naraża pracownika na niebezpieczny kontakt z prądem elektrycznym. Niezachowywanie zasad BHP lub niestosowanie ochronnego stroju może skutkować porażeniem czy poparzeniem. Niejednokrotnie jest to też praca wykonywana na wysokościach, na rusztowaniach lub nie do końca stabilnych stropach w budynkach w stanie surowym.
Elektryk zatrudnienie i zarobki
Zatrudnienie w tym zawodzie w zakładach elektrycznych w firmach przemysłowych produkujących oświetlenie, silniki czy całe instalacje, ale także w firmach usługowych, oferujących naprawę elektryki, serwisach producentów sprzętu elektrycznego. Lub jako konserwator urządzeń, dyżurny elektryk w dużej nieruchomości albo kierownik ds. elektroenergetycznej w instytucjach państwowych. Usługi naprawcze, kontrolne (przy posiadaniu stosownych uprawnień), czy montażowe wykonywać może też jako samodzielny przedsiębiorca. Zarobki elektryka, w zależności od doświadczenia, stażu pracy, rodzaju zatrudnienia wahają się w okolicach 2000 7000 zł netto.
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski