UM Łomża: Jubileusz Straży Miejskiej
Przejdź do fotogalerii
Były awanse, podziękowania i życzenia tak Straż Miejska w Łomży obchodziła swoje trzydziestolecie. Uroczystość z okazji jubileuszu odbyła się w Hali Kultury.
Najlepsze życzenia przekazał strażnikom prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski.
- Dziękuję Państwu za codzienne zaangażowanie w pracę na rzecz naszego miasta i mieszkańców. Życzę zdrowia, wytrwałości oraz bezpiecznej służby mówił gospodarz miasta.
Z okazji jubileuszu strażnikom wręczone zostały również awanse.
Uchwałę w sprawie utworzenia z dniem 15 września 1991 roku Straży Miejskiej, Rada Miejska w Łomży podjęła w dniu 26 czerwca 1991 roku. Formacja powstała na bazie Miejskiej Służby Porządkowej.
W początkach swojej działalności strażnicy zajmowali się niemal wyłącznie porządkiem i czystością w miejscach publicznych, a do ich najważniejszych zadań należało także przeciwdziałanie nieprawidłowemu parkowaniu samochodów oraz nielegalnemu handlowi ulicznemu.
Jednak na przestrzeni kolejnych lat, wraz ze zmianami społeczno gospodarczymi rosła nie tylko liczba zgłaszanych do straży interwencji, ale zmieniał się też profil spraw, które do niej trafiały. Choćby z uwagi na coraz ściślejszą współpracę z innymi służbami. Szybko okazało się, że to we władzy lokalnej i jej organach mieszkańcy dostrzegli szansę na rozwiązywanie najbardziej nurtujących ich problemów.
Ważnym dniem w historii straży był 29 sierpnia 1997 roku. Uchwalono wówczas Ustawę o strażach gminnych. Uregulowano w niej zadania i uprawnienia strażników gminnych/miejskich. Data ta uznawana jest za oficjalne święto formacji.
Na dzień dzisiejszy Straż Miejska Łomży liczy 11 strażników, 2 osoby obsługi administracyjnej i 4 osoby obsługi monitoringu miasta.
Najnowsza historia straży miejskiej, to wyjątkowo trudny czas naznaczony pandemią Covid-19. Przez ostatnich kilkanaście miesięcy, działania funkcjonariuszy wyznaczały głównie zalecenia i rekomendacje służb sanitarnych. Straże Miejskie, na mocy decyzji wojewodów, zostały skierowane do ścisłej współpracy z Policją prowadząc chociażby kontrole osób pozostających w izolacji i kwarantannie. Dostarczali także paczki żywnościowe osobom starszym i obiady osobom izolowanym.
Strażnicy realizują obecnie zadania związane przede wszystkim z ochroną zdrowia i życia osób. Nie zaniedbują przy tym swoich podstawowych obowiązków. Prowadzą codzienne działania związane m.in. z: ruchem drogowym, ekologią, spożywaniem alkoholu w miejscach zabronionych, zaśmiecaniem i zanieczyszczaniem miejsc publicznych, zakłócaniem ładu porządku publicznego. Od 1.01.2021r Straż Miejska przejęła również obsługę Monitoringu Wizyjnego Miasta dzięki czemu może bardziej skutecznie i efektywnie planować działania i prowadzić interwencje.
Fot. Klaudia Piaścik
Autor: krystian