Są otwarci na potrzeby dzieci z niepełnosprawnością
Przejdź do fotogalerii
Przedszkole prowadzi szereg zajęć terapeutycznych
  • Są otwarci na potrzeby dzieci z niepełnosprawnością
Trwa nabór do Publicznego Przedszkola Specjalnego nr 3 przy Zespole Szkół Specjalnych w Łomży. Placówka oferuje profesjonalną edukację dzieci z niepełnosprawnością intelektualną oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi w wieku od 3. do 9. roku życia.

Wybór odpowiedniego przedszkola dla najmłodszych jest niezwykle ważny, a nabiera jeszcze większej wagi, jeśli dziecko wykazuje specyficzne potrzeby rozwojowe. W tym kontekście pojawiają się, co najmniej trzy pytania: Czy dobrze wybrałem przedszkole? Jak moje dziecko poradzi sobie z adaptacją do nowych warunków? W jakim stopniu moje przedszkole będzie dostępne w sytuacji nowej fali zachorowań na COVID-19.

Umiejętność adaptacji dziecka do zmieniającej się rzeczywistości wydaje się być jednym z istotniejszych elementów jego rozwoju. Nabywana jest przez całe życie, jednak kluczowe znaczenie mają pierwsze doświadczenia adaptacyjne związane najczęściej z rozpoczęciem edukacji przedszkolnej. Prawidłowa adaptacja do przedszkola warunkuje również optymalny rozwój dziecka w tej placówce. Jest to szczególnie ważne w odniesieniu do dzieci z niepełnosprawnością intelektualną, które z racji na obniżony poziom funkcjonowania mają większe problemy z procesami adaptacyjnymi. Badacze analizując ich sytuację wskazują na potrzebę prawidłowego i profesjonalnego wsparcia tych dzieci przez przedszkole w celu podnoszenia ich kompetencji rozwojowych. Jak znaleźć przedszkole, które twórczo dostosowuje praktykę przedszkolną do aktualnych możliwości edukacyjnych i potrzeb najmłodszych?

Takim miejscem jest Publiczne Przedszkole Specjalne nr 3 w Łomży przy ul. Nowogrodzkiej 4. Powstało ono dwa lata temu, korzystając z umiejętności, wiedzy i doświadczenia fachowej kadry Zespołu Szkół Specjalnych. Przedszkolne grupy liczą maksymalnie do 4 osób.

- Praca w tak małej społeczności zapewnia komfort i bezpieczeństwo, daje możliwość większego skoncentrowania się na działaniach edukacyjnych i rewalidacyjnych z każdym dzieckiem. W każdej grupie pracuje wykwalifikowany nauczyciel i troskliwa pomoc nauczyciela, którzy reprezentują indywidualne podejście do rozwoju dzieci na miarę ich możliwości i potrzeb. Ciepła i sprzyjająca poczuciu akceptacji atmosfera, ułatwia dzieciom rozstanie z rodzicami i efektywny udział w zajęciach. Przedszkole oferuje edukację dzieci w wieku od 3. do 9. roku życia z niepełnosprawnością intelektualną, z autyzmem oraz z niepełnosprawnością sprzężoną – przekazuje dyrektor Lucyna Antecka.

Najmłodsi znajdą tam szeroki wachlarz bezpłatnych zajęć specjalistycznych m.in. rehabilitację ruchową, integrację sensoryczną, logopedię, neurologopedię, biofeedback, muzykoterapię, dogoterapię, terapię psychologiczną, terapię ręki. W placówce prowadzone są również profesjonalne zajęcia z wczesnego wspomagania rozwoju, także w ramach programu "Za życiem", nowoczesnego specjalistycznego sprzętu, aktywnych metod pracy oraz nowatorskich pomocy edukacyjnych.

Przedszkole zapewnia 3 posiłki dziennie, które są przygotowywane na miejscu, dzięki czemu wyróżniają się świeżością, smakiem i odpowiednim zbilansowaniem.

Więcej szczegółowych informacji można uzyskać pod numerem telefonu 86 2165764.

Źródło: ZSS

https://youtu.be/e8VLAGFrjz0