1 kwietnia 2021r. rozpocznie się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Obejmie on wszystkie osoby fizyczne oraz mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami. Spisać można się m.in. przez Internet, a w razie potrzeby pomogą w tym urzędnicy.

Każdy mieszkaniec Polski będzie zobowiązany do samodzielnego przeprowadzenia samospisu internetowego na elektronicznym formularzu spisowym. W sytuacji, gdy nie będzie miał takiej możliwości np. z powodu braku dostępu do urządzeń i Internetu, będzie mógł się spisać w urzędach statystycznych oraz urzędach obsługujących wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, gdzie zostaną udostępnione pomieszczenia i sprzęt do realizacji samospisu. Będzie też możliwość skorzystania z pomocy pracowników urzędów w dopełnieniu obowiązku spisowego. Lista miejsc, w których będzie można dokonać samospisu zostanie opublikowana na stronie Głównego Urzędu Statystycznego. W uzasadnionych przypadkach, kiedy osoba objęta spisem powszechnym nie będzie mogła spisać się przez Internet, dane będą zbierane dodatkowo następującymi metodami:
- wywiadu telefonicznego przeprowadzanego przez rachmistrza spisowego, który wprowadzi dane uzyskane od respondenta do formularza spisowego,
- wywiadu bezpośredniego, przeprowadzanego przez rachmistrza spisowego przy pomocy urządzenia mobilnego wyposażonego w oprogramowanie dedykowane do przeprowadzenia spisu, z zachowaniem reżimu sanitarnego. Realizacja wywiadów bezpośrednich będzie uzależniona od sytuacji epidemicznej w kraju.

Od 15 marca pod numerem telefonu 222799999 została uruchomiona infolinia spisowa. Dzwoniąc na wskazany numer do końca marca można uzyskać informacje o NSP2021, a od 1 kwietnia w ramach infolinii będzie można również skorzystać z pomocy w samodzielnym wypełnieniu formularza spisowego, spisać się przez telefon metodą „Spisnażądanie” oraz zweryfikować tożsamość rachmistrza spisowego.

Narodowy Spis Powszechny to najstarszy, największy oraz jeden z najważniejszych badań statystycznych. Informacje, które pracownicy polskiej statystyki publicznej zbiorą od milionów Polaków, poszerzą i zaktualizują wiedzę o naszym kraju i jego mieszkańcach. Dzięki temu lepiej poznamy potrzeby i wyzwania. Aktualne informacje na temat spisu znajdują się na stronie internetowej pod adresem https://spis.gov.pl/.


tekst: Sylwia Marciniak