Wspólnota czy spółdzielnia mieszkaniowa?

Czym właściwie różni się wspólnota mieszkaniowa od spółdzielni mieszkaniowej? Spółdzielnie mieszkania wielu osobom kojarzą się głównie z reliktem dawnej epoki i wiele osób przy zakupie nowego mieszkania wybiera zwykle wspólnotę mieszkaniową? Czy słusznie? Przyjrzyjmy się bliżej tej kwestii.

Spółdzielnia mieszkaniowa

Aby spółdzielnia mieszkaniowa działała, potrzeba w niej zatrudnić pełną obsługę między innymi księgową, prezesa, sekretarkę i kilka innych osób. Co oczywiście generuje pewnego rodzaju koszty, mniej lub bardziej znaczące w zależności od wielkości danej spółdzielni mieszkaniowej. Fakty są takie, że wiele osób w pierwszej kolejności przywiązuje dużą wagę do oszczędności i w przypadku spółdzielni mieszkaniowej już na początku należy liczyć się z pewnymi wydatkami. To jednak tylko niewielka część kosztów, bo te większe spółdzielnie mieszkaniowe mogą generować dodatkowe wydatki związane chociażby z wynajmem pomieszczeń lub budynków. Warto jednak pamiętać o jednej dużej zalecie spółdzielni mieszkaniowej – dzięki temu, że spółdzielnia działa jako całość możliwe jest uzyskanie korzystniejszych umów na dostawę wody lub elektryczności. Nie zawsze jednak daje to istotne korzyści finansowe w ogólnym rozrachunku. Może to wynikać z faktu, że zarząd spółdzielni może podejmować decyzje, które nie zawsze stoją w zgodzie z zapotrzebowaniem mieszkańców.

Sprawdź ofertę nowych mieszkań na Podlasiu

Wspólnota mieszkaniowa

Będąc we wspólnocie mieszkaniowej można mieć znacznie większą możliwość wpływu na podejmowane decyzje. Dotyczy to na przykład możliwości wyboru osób, które będą reprezentować jej zarząd. Dodatkowo co pewien czas odbywają się jawne zebrania dzięki którym można dowiedzieć się o tym jakie istnieją plany dotyczące przyszłych remontów, kwestii rozliczenia energii lub zużycia wody. Niewątpliwą zaletą jest także przejrzystość finansowa, której dość często brak w typowej spółdzielni mieszkaniowej. Kolejna zaleta kryje się za samym sposobem zarządzania – w wielu wspólnotach mieszkaniowych osoby reprezentujące zarząd pracują na korzyść wspólnoty bez pensji lub z niewielkim wynagrodzeniem. Decyzję o tym jaką pensję otrzyma zarząd w głównej mierze zależy od osób, które należą do takiej wspólnoty. Działa to więc dwojako – motywuje do jeszcze lepszej pracy, a także pozwala w pełni na kontrolę tego jak pracuje zarząd.

Ze spółdzielni do wspólnoty

Pomimo wielu konkretnych korzyści odejście ze spółdzielni i założenie wspólnoty mieszkaniowej nie zawsze jest w pełni korzystne. Przed podjęciem tej decyzji należy mieć świadomość tego, że w przypadku złego stanu budynku i konieczności generalnych remontów może to pociągać za sobą konieczność dużych nakładów pieniężnych.