Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Łomża

Wykonaj bezpłatną mammografię
fot. archiwum UM
Mieszkanki Łomży w wieku 50-69 lat, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie wykonywały bezpłatnego badania mammograficznego lub otrzymały wskazanie do jego wykonania po upływie 12 miesięcy, będą mogły to zrobić w dniach 20-21 lipca bez konieczności posiadania skierowania. Tego dnia w ramach ogólnowojewódzkiej akcji realizowanej przez Podlaski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia na Starym Rynku ustawiony będzie mobilny mammobus.

Rak piersi to najczęściej występujący wśród kobiet nowotwór złośliwy. Jest on przyczyną zgonu ponad 6 tysięcy Polek rocznie. Czynników zachorowania na raka piersi jest wiele – może być to późna menopauza, mutacja w genach, przebyte inne schorzenie piersi czy urodzenie dziecka po 35. roku życia. Ryzyko zachorowania wzrasta szczególnie u kobiet, które ukończyły 50 lat.

Jedną z najskuteczniejszych metod wykrywania zmian w piersiach jest mammografia. Badanie obejmuje wykonanie czterech zdjęć wraz z opisem. Dawka promieniowania rengenowskiego podczas wykonywania mammografii jest minimalna i może być porównywalna z dawką pochłanianą w trakcie prześwietlenia zęba. W przypadku wykrycia niepokojących objawów kobieta otrzyma skierowanie na dalsze badania diagnostyczne obejmujące m.in. USG piersi czy biopsję.

Pomimo, iż to jedno z najważniejszych badań profilaktycznych u kobiet może uratować zdrowie i życie, nadal zbyt mało mieszkanek naszego miasta korzysta z dobrodziejstw mammografii. Statystyki potwierdzają, iż zaledwie 28,48% łomżanek wykonało mammografię (średnia wojewódzka wynosi ponad 40%).

tekst: Krzysztof Fabiszewski