Kontrole przestrzegania kwarantanny
Funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Łomży i Straży Miejskiej w Łomży podczas wspólnych działań (fot. KMP Łomża)
Policjanci z łomżyńskiej komendy wspólnie ze strażnikami miejskimi sprawdzają, czy osoby wskazane przez inspektora sanitarnego przestrzegają zasad kwarantanny. Za ich złamanie grozi kara grzywny do 30 tys. zł.

Jak informuje KMP w Łomży, takie sprawdzenia realizowane są przynajmniej raz na dobę. Aby działania przebiegały sprawnie, pracę dzielnicowych wspierają również strażnicy miejscy. Osoby sprawdzające przestrzeganie warunków kwarantanny są zawsze umundurowane, a kontrole rozpoczynają się poprzez połączenie telefoniczne.

Dostępna jest już aplikacja KWARANTANNA DOMOWA. Program umożliwia potwierdzenie miejsca, w którym przebywasz, podstawową ocenę stanu zdrowia i bezpośrednie zgłoszenie zagrożenia. Ułatwia też zaopatrzenie w najpotrzebniejsze artykuły osobom, które nie mają takiej możliwości samodzielnie.

Należy pamiętać, że osoby objęte kwarantanną powinni bezwzględnie stosować się do poleceń służb sanitarnych oraz instytucji państwowych. - Jeśli jesteśmy objęci kwarantanną, to mamy obowiązek przebywać w wyznaczonym miejscu kwarantanny. Osoby takie powinny, nawet nie z przymusu prawnego, ale społecznego obowiązku dbania o innych współobywateli, poddać się rygorom izolacji przekazuje łomżyńska policja. Za złamanie rygorów izolacji grozi kara grzywny do 30 tys. zł.