W Urzędzie Miejskim w Łomży odbyła się we wtorek 18 lutego konferencja, której głównym tematem były najnowsze rozwiązania zastosowanych napędów z silnikami gazowymi i elektrycznymi, trendy konstrukcyjne i jakościowe, aspekty eksploatacji oraz rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo pojazdów i pasażerów. Była ona połączona z prezentacją na Starym Rynku nowej generacji autobusów MAN Lion’s City 12C oraz MAN VAN w serii eTGE –mikrobusów jak i pojazdów dostawczych.

Miasto Łomża od dawna podejmuje działania poprawiające funkcjonowanie transportu zbiorowego w Łomży jako alternatywy dla samochodów osobowych. - Od kilku lat zajęliśmy się tematem Smart City i zdefiniowaliśmy obszary, które chcemy rozwijać. Teraz aplikujemy o środki unijne na elektromobilność, w ramach którego to projektu chcemy przebudować kilka węzłów komunikacyjnych, ale również zakupić nowoczesne autobusy. Jesteśmy w trakcie przekształcania naszego MPK z zakładu budżetowego w spółkę prawa handlowego, co jest znaczącą zmianą dla tej instytucji i przed nią będzie duże zadanie przeprowadzenia przetargu na zakup autobusów gazowych i elektrycznych – informuje zastępca prezydenta Andrzej Garlicki.

Władze Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji podkreślają, że szczególnie w godzinach szczytu odczuwalne są utrudnienia na ulicach spowodowane dużą ilością pojazdów, co też przekłada się na jakość powietrza w mieście. Najczęściej samochodami jadą wówczas tylko kierowcy. Potencjalne skorzystanie przez nich z autobusu miejskiego (w którym mieści się ok 100 osób) pozwoliłoby wyeliminować z ruchu od 50 do 100 pojazdów. Biorąc pod uwagę redukcję emisji spalin korzyści są jeszcze większe.

To właśnie plany poprawy jakości powietrza i udrożnienia łomżyńskich dróg są inspiracją do inwestycji miejskich dotyczących komunikacji zbiorowej. W najbliższym czasie, przy dofinansowaniu środkami zewnętrznymi, planowany jest zakup 11 autobusów zasilanych gazem ziemnym CNG oraz 2 autobusów elektrycznych.