UM Łomża: Rzecznik MŚP na śniadaniu biznesowym
Przejdź do fotogalerii
Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, z-ca prezydenta Łomży Andrzej Garlicki, prezydent Mariusz Chrzanowski
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców był gościem pierwszego w 2020 roku śniadania biznesowego. Organizowane przez łomżyński Urząd Miejski spotkanie z przedsiębiorcami tradycyjnie odbyło się w siedzibie Parku Przemysłowego Łomża.
Kilkudziesięciu przedsiębiorców na lutowym śniadaniu biznesowym powitali prezydent Mariusz Chrzanowski i jego zastępca Andrzej Garlicki. - Staramy się, aby tematy, które proponujemy podczas tych spotkań, były jak najbardziej interesujące i na czasie. Jesteśmy też otwarci na Państwa propozycje dotyczące tematyki kolejnych śniadań i na pewno zrobimy wszystko, uruchomimy nasze kontakty, aby zaprosić odpowiednie osoby, które wyjaśnią tematy najbardziej Państwa nurtujące powiedział prezydent Mariusz Chrzanowski. Zapowiedział, że wzorem dwóch poprzednich lat planowane jest także zaproszenie do Łomży radców handlowych i ambasadorów. - Wiemy, że Państwa firmy prowadzą działalność w oparciu o współpracę zagraniczną i jest to dobra forma spotkania powiedział prezydent. Spotkanie z radcami mogłoby się odbyć podczas konferencji planowanej w II połowie roku, na sfinansowanie której Miasto Łomża aplikuje o środki z Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Wspomniał również o Łomżyńskiej Strefie Inwestycji zachęcając do dalszego inwestowania w naszym mieście. - Otwieramy się na nowych inwestorów, bo jako region będziemy silni, jeśli będzie więcej firm tutaj inwestowało, co sami Państwo niejednokrotnie podkreślają. Ale oczywiście cały czas dbamy o przedsiębiorców z Łomży i cieszymy się z ich rozwoju mówił Mariusz Chrzanowski dodając, że w grudniu trzy duże łomżyńskie firmy skorzystały ze zwolnienia z podatku od nieruchomości, co pokazuje, że lokalni przedsiębiorcy także chcą w Łomży inwestować.
Głównym punktem śniadania biznesowego było spotkanie z Adamem Abramowiczem, Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorców. Taki urząd powstał półtora roku temu w ramach Konstytucji dla Biznesu i ma zajmować się wprowadzaniem jej w życie. - Ta konstytucja to kilka podstawowych zasad, czyli co nie jest zabronione jest dozwolone, domniemanie uczciwości przedsiębiorcy, rozstrzyganie w postępowaniu niejasności których nie da się usunąć na korzyść przedsiębiorcy, zasada proporcjonalności i zasada pewności prawa. Jeśli byśmy wprowadzili je w życie, to działalność gospodarcza w Polsce byłaby dużo łatwiejsza i bezpieczniejsza mówił Adam Abramowicz podkreślając, że takie zasady obowiązują w krajach rozwiniętych, jak Niemcy czy Wielka Brytania. Wyjaśnił, że Rzecznik MŚP może pomagać przedsiębiorcom w postępowaniach administracyjnych na prawach prokuratora. - Jeśli przedsiębiorca stwierdza, że jest łamana Konstytucja Biznesu i jego prawa, to może zgłosić się z wnioskiem do Rzecznika i my wtedy możemy przeanalizować dokumenty, wejść do postępowania, wysłać prawników, którzy bronią przedsiębiorców. Sporo spraw w tym zakresie wygrywamy podkreślił Adam Abramowicz. Wyjaśnił, że jego urząd opiniuje też wszystkie ustawy wychodzące z rządu i parlamentu, które dotyczą gospodarki. Proponuje też rozwiązania prawne w oparciu o Radę Przedsiębiorców, w skład której wchodzi obecnie prawie 180 organizacji. - Jako Rzecznik MŚP mogę też występować o objaśnienia prawne w przypadku, kiedy dany zapis prawny czy ustawa jest niejasna, albo są rozbieżności w orzekaniu sądów dodał informując, że Rzecznik nie reprezentuje przedsiębiorców w sporach pomiędzy przedsiębiorcami. Centrala Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców znajduje się w Warszawie, a biura terenowe są zlokalizowane również w Krakowie, Poznaniu, Gdańsku i Białymstoku.
Poruszane przez Rzecznika tematy spotkały się z dużym zainteresowaniem ze strony obecnych przedsiębiorców, którzy aktywnie włączyli się w dyskusję. Kolejne śniadanie biznesowe odbędzie się 5 marca i będzie dedykowane kobietom działającym w biznesie.
Autor: krystian