UM Łomża: Łomża przymierza się do kolejnych murali
Przejdź do fotogalerii
Rafał Roskowiński i Katarzyna Sykut z Fundacji Rosk-Art w gabinecie prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego
W pierwszej połowie przyszłego roku na ścianie bloku przy ul. Polowej 33 ma powstać malowidło upamiętniające Bitwę Warszawską z 1920 roku. Na tym nie koniec, bo są plany, aby rozpocząć cykl murali nawiązujących do ludowych tradycji regionu, czy instytucji kultury promujących miasto. Prezydent Mariusz Chrzanowski rozmawiał w tej sprawie z artystami Fundacji Rosko-Art Rafałem Roskowińskim i Katarzyną Sukus.
- Murale spotkały się z pozytywnym odbiorem ze strony naszych mieszkańców, stając się integralną częścią miasta. Malowidło wielkoformatowe przy ul. Polowej nawiązujące do Bitwy Warszawskiej z elementami harcerstwa zakończyłoby tematykę historyczną mówi włodarz miasta i informuje, że środki na ten cel zostały zabezpieczone w projekcie przyszłorocznego budżetu miasta. Jak dodaje, murale mogą stać się jedną z atrakcji turystycznych Łomży i warto tę inicjatywę kontynuować.
- Okres wojenny powoli się kończy i tych murali jest stosunkowo dużo nie tylko w Łomży, ale i w całym kraju. W związku z tym można byłoby pomyśleć o czymś innym, związanym z tradycją regionu podkreśla twórca łomżyńskich malowideł Rafał Roskowiński z Fundacji Rosko-Art.
Jest również pomysł, aby wielkoformatowy obraz w postaci muralu zamieścić na murze Klasztoru Kapucynów. Mogłaby to być retrospektywa Łomży, pokazująca historię i początki osadnictwa w grodzie nad Narwią. - To miejsce doskonale nadaje się na mural i aż się prosi, aby go wykonać przekonuje Katarzyna Sukus, prezes Fundacji Rosko-Art. W tym przypadku potrzebna byłaby jeszcze zgoda konserwatora zabytków oraz przychylność Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów.
W sumie nasze miasto zdobi już 7 murali, z czego 4 powstały w 2017 roku, pod hasłem Ku Niepodległej, 2 w ubiegłym, a jeden został odsłonięty w tym roku przy okazji obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Wszystkie malowidła nawiązują do lokalnej historii.
Autor: krystian