Relacje damsko-męskie są dość trudnym tematem, jednak dotykającym zdecydowaną większość w nas. Pierwsze zakochanie następuje w wieku nastoletnim i już wtedy dowiadujemy się, że miłość wcale nie oznacza tylko zachwytów i niekończącego się szczęścia, tylko ma swoje blaski i cienie.

Podobnie zresztą jak większość sytuacji i rzeczy w naszym życiu. Każdy, przynajmniej raz w swoim życiu, doświadczył też nieszczęśliwej miłości lub złamanego serca, które odbiły się być może piętnem na kolejnych relacjach lub przynajmniej spowodowały morze wylanych łez i wiele nieprzespanych nocy. Tymczasem nastoletnie zakochanie znacznie różni się od następnych miłości. Taka jest kolej rzeczy, ponieważ zmieniamy się jako ludzie, mamy inne spojrzenie na świat, nabywamy doświadczenia i dojrzałości.

Wszystko to wpływa na to, jacy wchodzimy w związek z drugim człowiek, ile jesteśmy w stanie z siebie dać, a jednocześnie brać. Romantyczne relacje są zatem zbiorem wielu czynników, na które w większości mamy wpływ, a inne pozostają poza naszą kontrolą. Od czego zatem zacząć zagłębianie się w ten skomplikowany temat? Na początek poznajmy psychologiczną teorię miłości.

Trzy komponenty miłości


Psychologowie, na podstawie przeprowadzonych badań, dowodzą, że na miłość składają się trzy elementy, których rozkład zmienia się w zależności od etapu związku, a są nimi: intymność, zaangażowanie oraz namiętność. Na pierwszy składnik nakładają się potrzeba zwierzeń, dzielenia się swoimi prywatnymi sprawami z partnerem, zaufanie, dzielenie się intymnymi informacjami oraz wspólne ich przeżywanie, okazywanie sobie uczuciowego wsparcia.

 

Na początku związku nie jest zbyt silna, rośnie jednak powoli, zwłaszcza gdy zaczynają się przejawiać wyszczególnione wyżej jej przejawy. Rosnąca w siłę intymność pozwala się związkowi cementować i budować coraz silniejsze jego fundamenty. Para czuje się sobie coraz bliższa.

Z kolei drugi składnik trójczynnikowej koncepcji miłości, czyli zaangażowanie można rozumieć dwojako: jako krótkoterminową i długoterminową obietnicę. Pierwsza oznacza po prostu kocham Cię i chce z Tobą być, podczas gdy druga jest świadomą decyzją, która poparta jest określonymi zachowaniami, służącymi podtrzymaniu relacji. Mowa tutaj o składaniu deklaracji oraz dążeniu do ich realizacji (ślub), posiadanie wspólnych zobowiązań finansowych lub innych (dom, kredyt, samochód, dzieci), odpowiedzialność za drugą osobę.

Zaangażowanie, podobnie jak intymność, rośnie wraz z kolejnymi etapami związku. Ostatnim elementem jest namiętność, która związana jest z silnymi i często gwałtownymi emocjami. Potrzebą przebywania blisko siebie i jak najdłużej ze sobą, pociąg seksualny i odczuwanie podniecenia seksualnego na widok drugiej osoby, pożądanie oraz zachowania je przejawiające. W odróżnieniu od pozostałych komponentów właśnie ten element jest statystycznie najczęściej podstawową składową początkowych etapów relacji, czyli etapu zakochania. Najsilniej widoczny wśród młodych ludzi. Kiedy znamy już psychologiczne elementy miłości, warto zastanowić się, jak tę relację utrzymać?

Przede wszystkim komunikacja


Podstawową zasadą każdego udanego związku jest dobra komunikacja. Co przez to rozumieć? Przede wszystkim umiejętność wyrażania własnych potrzeb i oczekiwań. Nie ma nic gorszego niż stereotypowa kobieta, która czeka aż jej partner domyśli się czego się od niego oczekuje. Wszystkie żale i pretensje, ale również oczekiwania należy jasno komunikować.

 

Tylko wtedy można liczyć na to, że związek się uda. W ten sposób można też weryfikować, czy partner odpowiada w ogóle naszym oczekiwaniom. Czasami ludzie po prostu do siebie nie pasują, o czym dowiadują się, gdy opadają różowe okulary. Natomiast szczera rozmowa pozwala niejednokrotnie uchronić się przed złudzeniami. Dlatego, mimo trudności, warto ją podejmować. Na szczęście można też się jej nauczyć, nie jest umiejętnością wrodzoną. Najprostszym sposobem jest tzw. komunikat ja, w którym bezpośrednio mówimy o swoich uczuciach oraz potrzebach, unikając zwrotów "Ty nigdy" lub "Ty zawsze".

Więcej informacji


Jeżeli szukasz więcej informacji, znajdziesz je na blogu https://www.uwodzenie.org/ - blog o flircie i relacjach damsko-męskich