Kiedy postanowimy zakupić jakikolwiek środek trwały, musimy zadać sobie jedno istotne pytanie – w jaki sposób planujemy sfinansować ten zakup. W wypadku rozpatrywania, która metoda jest lepsza – kredyt, czy też leasing, warto mieć na uwadze przynajmniej kilka kwestii, które będą ważne z perspektywy naszego biznesu.

Czytając opinie dostępne w Internecie, a nawet sięgając po wyniki niezależnych badań zauważymy, że zdecydowana większość firm, bardzo pozytywnie ocenia współpracę ze swoimi leasingodawcami. Nie powinno to nikogo dziwić, leasing samochodowy to rozwiązanie bardzo korzystne dla obydwu stron. Przedsiębiorca sporo oszczędza, a firma leasingowa dobrze zarabia. Ponadto, nie ma znaczenia jakiego samochodu potrzebujemy. Czy jest to dostawcze Volvo, czy też osobowy Seat leasing w Arval i u innych leasingodawcą, da nam bardzo szeroki wybór różnych konfiguracji.

Jeżeli wahamy się pomiędzy kredytem a leasingiem, powinniśmy rozważyć m.in. liczbę wymaganych dokumentów, korzyści podatkowe, wkład własny oraz formalno – prawne skutki. Rozjaśni nam to, jaka forma finansowania będzie dla nas tą odpowiednią.

Seat w leasingu, czy kredyt samochodowy? – Które rozwiązanie jest lepsze?

Kredyt

Kiedy szczególnie zależy nam, aby naszą własnością stał się np. pozyskiwany Seat finansowanie kredytem będzie lepszym wyjściem. W tym wypadku, bank może wymagać dodatkowych zabezpieczeń rzeczowych np. hipoteka na nieruchomości. Stawiając zatem na kredyt inwestycyjny, będziemy mogli posiąść pojazd na własność, jednak zajdzie konieczność ukazania sporej liczby dokumentów, których zdobycie może okazać się trudne, a niekiedy i niemożliwe.

Bardzo istotna jest też tutaj nasza zdolność kredytowa. Od niej będzie bowiem zależeć długość okresu finansowania, a przede wszystkim wysokość kredytu. Musimy liczyć się z faktem, że starając się o kredyt, jednocześnie nie mając odpowiedniej zdolności kredytowej, nie będziemy w stanie pokryć inwestycji w całości. Ponadto, obowiązkiem jest też wpłata wkładu własnego, który w różnych ofertach może wynieść nawet 20% pełnej wartości danej inwestycji.

Leasing

Alternatywą jest odnalezienie oferty leasingu samochodów. Metoda ta jest bardzo uniwersalna, a na jej podstawie możemy w pełni użytkować pojazd, w ogóle nie będąc jego właścicielem. Dzięki opłacaniu rat i przychodom osiąganym z tytułu wykorzystania środka trwałego, można powiedzieć, że leasingowane auto będzie zarabiało samo na siebie. Co więcej, opcja ta umożliwia nam wliczyć raty i wstępną opłatę, jako koszty uzyskania przychodu.

W związku ze specyficzną formą leasingu, gdzie to leasingodawca jest właścicielem przedmiotu, który dodatkowo jest też zabezpieczeniem umowy, leasing jest tani i nie wymaga sporej liczby formalności. Ponadto, bardzo często cały proces oceny wniosków jest uproszczony do maksimum, a co za tym idzie – decyzje o zgodzie na finansowanie, przyznaje się niekiedy i w kilka minut. Leasingobiorca zyskuje także możliwość korzystania z usług dodatkowych – karty paliwowe, ubezpieczenie, rejestracja pojazdów czy też ich serwisowanie.

Jako, że podjęcie decyzji dotyczącej finansowania inwestycji to poważna sprawa, musimy mieć na uwadze nie tylko cenę, ale też zapisy zawarte w umowie. Warto przekalkulować sobie kwestie finansowe oraz dokładnie sprawdzić wszelkie informacje, które są związane z kosztami faktycznymi. Co więcej, nie jest to metoda tylko dla firm. Bardzo popularny staje się też leasing dla osób prywatnych. Wypada, abyśmy zawsze byli przekonani jakie mamy potrzeby, czego oczekujemy i na jakie usługi będzie nas stać.